Bağımsızlığından sonra Azerbaycan'da dini gelişmeler
The religious developments in Azerbaijan after independence
  1. Tez No: 145431
  2. Yazar: MEHEMMED MAHMUDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada bağımsızlığından sonra Azerbaycan'da dinî gelişmeler incelenmektedir. Araştırma, giriş, dört bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında kısaca Azerbaycan'ın coğrafi durumu ve bağımsızlığına kadar olan tarihi bilgileri içeren konular anlatılmaktadır. Birinci bölümde Azerbaycan'da din-devlet ilişkilerini düzenleyen anayasanın 18. ve 48. maddeleri ve bunların açılımı mahiyetinde olan kanun maddelerini sırasıyla anlatılmaktadır. İkinci bölümde Azerbaycan'da yapılan islami faaliyetler; DKİ DK'si hakkındaki bilgiler; devlet tescilini yaptırmış Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ve diğer dinî icmaların listeleri yer almaktadır. Üçüncü bölümde ülkedeki Misyoner teşkilatlar ve faaliyetleri; inşaatı tamamlanan kilise ve sinagogun açılış töreni ve ülkede yaşayan Hıristiyan Alban- Udi'ler anlatılmaktadır. Dördüncü bölüm ve sonuncu bölümde Azerbaycan'da dînî eğitim ve öğretim; halkın bu konuya ilişkin görüşlerini içeren anket sonuçları ortaya koyulmuştur. Sonuç kısmında ise araştırmamızda vardığımız neticeler yer almaktadır. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study religious developments in Azerbaijan after Independence are examined The study consist of an introduction and four chapters and conclusion. Introduction deals with brief history and geographical position of Azerbaijan until Independence. The first chapter concerns 18. and 48. paragraphs of constitution wich arranges the relations between religion and state in Azerbaijan and other explanatory paagraphs of the law respectively. In the second chapter are taken place Islamic activities in Azerbaijan; information about DKI DK; a list of Muslim, Christian, Jewish and other religious associations wich have government registration. Missionary organizations in the country and their activities; opening ceremonies of new churches and synagogues and Christian Ablan Udies that live in the country are described in the third chapter. Religious education in Azerbaijan; results of public surveys that contain people's opinions about this matter are revealed in the last chapter. Results of the study are taken place in the conclusion part. Vlll