İcra ve İflas Hukukunda taşınmaz malların açık artırma yolu ile paraya çevrilmesi
The auction procedure in execution and Bankruptcy Law
  1. Tez No: 145438
  2. Yazar: ELİF KISMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Taşınmazların paraya çevrilmesi için İcra ve İflas Kanunu kural olarak açık artırma usulünü kabul etmiş, istisnai olarak pazarlıkla satışa yer vermiştir. Çalışma konumuz olan açık artırma ile satışta talebe gerek olmadan satışın yapılabileceği haller dışında satış talebini alan icra dairesi artırma için hazırlıklara girişecektir. Bu hazırlıkların kapsamında artırmanın ilanı, artırma şartnamesi ve onun cüzü olan mükellefiyetler listesinin hazırlanması ve taşınmazın kıymet takdiri yer almaktadır. Birinci artırmada ihalenin yapılabilmesi için taşınmazın yüzde altmışı veya rüçhanlı alacaklar toplamından hangisi fazla ise ona eklenecek satış ve paylaştırma giderlerinin karşılanmış olması gerekir. Aksi takdirde ikinci artırmaya gidilir, bu artırmada taşınmazın yüzde kırkı veya rüçhanlı alacaklar toplamından hangisi fazla ise ona eklenecek satış ve paylaştırma giderlerinin karşılanmış olması şartıyla ihale yapılır. İkinci artırmada da aranan şartlar elde edilemezse satış talebi düşer. Gereken şartlar sağlanır ve ihale yapılırsa taşınmazın mülkiyeti alıcıya geçer. İhale bedelinin ödenmiş ve ihalenin kesinleşmiş olması halinde taşınmazın alıcı adına tescili için tapu müdürlüğüne yazı yazılır ve taşınmaz alıcıya teslim edilir. Varsa taşınmazı işgal eden kişiler de tahliye edilir. Satış bedelinin süresi içerisinde ödenmemesi halinde ise ihale kaldırılır, alıcıdan önce en yüksek teklifte bulunmuş olan kişiye taşınmazı teklif ettiği bedelle almak isteyip istemediği sorulur, istememesi halinde tamamlayıcı artırmaya gidilir. Tamamlayıcı artırma yapılamazsa satış düşer.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a principle, the Execution and Bankruptcy Code has laid down auction procedure and as an exception, sale by bargain. In auction procedure the execution office which receives the sale demand starts the preparations. Within the scope of these preparations, the preparation of auction proclamation, the auction specifications and the duties list and the evaluation of the immovable property take part. In the first bid, the auction is performed only if, when the 60% of the immovable or the total amount of the preferential claims (which one is more) plus the sale and the sharing out expenses thereto are covered. Otherwise, the second bid shall be started and in this bid, the auction is performed on condition that either the 40% of the immovable or the total amount o the preferential claims (which is more) plus the sale and sharing out expenses thereto are covered. If the required conditions are not met in the second bid either, the sale demand shall be invalid. When the required conditions are met and the auction is performed, the ownership of the immovable property is transferred to the purchaser. In case the auction price is paid and the auction becomes final and conclusive, a letter is written to the Land Registry for the registration of the immovable in the name of the purchaser and the title of the immovable is delivered to the purchaser. The persons occupying the immovable, if any, shall be vacated. In case the sale price is not paid within the required time period, the auction is terminated. VI