The influence of Turkish work mentality on organizational performance
Türk iş görme anlayışının örgütsel performans üzerindeki etkisi
- Tez No: 145439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ARBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışma örgütün iş görme anlayışı (kültürü) ile örgütsel performans arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmaya on farklı endüstri dalından borsada işlem gören toplam 23 şirkette calisan 70 kişi katılmıştır. Örgüt kültürü, Aldemir, Arbak, ve Özmen (2003) tarafından emik bir yaklaşımla geliştirilen ve bu sayede çoğu yazar tarafından 1970'lerde çürütüldüğü öne sürülse de (Hofstede, 1983), ülkemizdeki uygulamalarda halen karşımıza çıkan yönetim teorilerinin evrenselleşmesi (convergence) hipotezinin dezavantajlarını minimize etme potansiyeline sahip Türk tş Görme Anlayışı Ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Örgütsel performans ise örgütün çeşitli açılardan finansal durumu ve algılanan hedeflere ulaşma derecesi aracılığıyla ölçülmektedir. Kullanılan performans ölçütleri varlıkların karlılığı (ROA), yatırımların karlılığı (ROI), özsermayenin karlılığı (ROE), aktiflerin büyüme oranı, özsermaye büyüme oranı, vergi sonrası net kar büyüme oranı ve katılımcıların örgütün son iki yıldaki hedeflerine ulaşma derecesi bakımından algısal değerlendirmeleridir. Finansal performans göstergeleri hem örneklem düzeyinde hem de her firmanın ait olduğu endüstrinin ilgili ortalamaları göz önüne alınarak endüstri düzeyinde standartlaştırmaya tabi tutulmuş olup böylece firmalar arasında yapılan karşılaştırmaların anlamlı olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study sought a link between organizational work mentality (culture) and organizational performance. 70 respondents in 23 firms from ten different industries whose stocks are traded in Istanbul Stock Exchange (ISE) participated in the study. Organizational culture was measured by Turkish Work Mentality Survey Tool, developed by Aldemir, Arbak, and Ozmen (2003) with an emic approach that has the potential to better analyse organizational culture minimizing the drawbacks of convergence hypothesis in management theories that could still be seen in practice in Turkey, although most authors claimed it to have been refuted in 1970s (e.g. Hofstede, 1983). Organizational performance was measured in terms of financial standing of firms and their perceived degree of goal achievement. The performance measures that were employed are namely ROA, ROI, ROE, Asset Growth Rate, Equity Growth Rate, Net Profit Growth Rate, and respondents' perceptions of the degree of goal achievement of the previous two years'. Financial performance measures were standardized across both the industry and the sample so that comparisons among firms were meaningful Although a conventional significance level (e.g.