Firmaların uluslararası düzeyde yayılma modellerinde Joint Venture (ortak girişim) ve Frachising (lisans hakkı) yöntemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 145437
  2. Yazar: AİDE BABAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Son yıllarda işletmecilik alanındaki önemli gelişmelerden biri, işletmelerin ülke içi faaliyetlerle yetinmeyip ülke dışı fırsatları da değerlendirmek amacıyla faaliyette bulunmasıdır. Son otuz yıldaki önemli değişim sonucunda Batı'nm gelişmiş ülkeleri ve Japonya, bütün dünyada faaliyet gösteren dev çokuluslu işletmelere sahip olmuşlardır. Günümüzde, dünya ekonomisi içinde önemli paya sahip olan çokuluslu işletmelerin incelenmesi ve bu işletmeler hakkında bilgi sahibi olunması kaçınılmaz hale gelmiştir. Ekonomide ve ticarette küreselleşme eğiliminin artması ve yoğun rekabet baskısı nedeniyle şirketler pazarlama stratejilerine yeniden yön vermeye çalışmaktadırlar. Bunun sonucunda işletme literatürüne giren yeni kavramlardan ikisi de, dünyada yıllardır uygulanmasına rağmen, Türkiye'de yeni yaygınlaşmaya başlayan franchising ve joint venturedir. Franchising sistemi günümüzde giderek artan oranda tercih edilmektedir.Yatırımcılar açısından franchising sisteminin seçilme nedenlerinin başında, kendi işini kuruyor olmaktan dolayı kaynaklanacak riskin yok edilmesi, başarısı kanıtlanmış, tanınmış bir markaya çok fazla uğraş vermeden sahip olunmasıdır. Büyümeyi, daha geniş bölgelerde çalışmayı isteyen hatta uluslararası pazarlara açılmak isteyen firmalar için franchising sistemi, hiç bir maliyete katlanmadan büyümenin sağlanması, geniş bir alanda dağıtım ve pazarlama ağının kurulması sonucunda karını ve cirosunu arttırmak için ideal bir yöntem olmaktadır.Ancak Türkiye'de bu sistemin yeni yeni kullanılmaya başlaması, sistem hakkında bilginin az olması, Franchising sisteminin geliştirilip kurulması ve pazarlamasında bir takım sıkıntılar yaşanmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, çokuluslu işletmeler hakkında temel bilgilere yer verilmiştir.Ve daha sonra franchising konusu ele alınıp incelenmiştir.İkinci bölümde ise ortak girişimler genel açıklanması ile birlikte, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ortak girişimlerin faaliyetlerinden ne gibi yararlar sağlaya bilecekleri incelenmeye çalışılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the major developments in the field of business administration of the recent years is that the firms have not been satisfied with activities inside of their home country and looked for ways to increase the value of the opportunities abroud. This movement has showed important developments for the last tree decades and as a result the developed countries of the developed countries of the West and Japan have gotten giant multinational corporations un der their control which are in operation in all over the world. Nowadays, to study the multinational corporations which have an important share in the world economy and to be informed about those firms is unavoidable. Companies have been trying to redirect their marketing strategies due to intensive competitive pressure and rising global tendency in economy and in trade. Therefore a new concept has entered management literature which has recently became prevalent in Turkey but has been applied for years as a spreading model all around the world is called franchising and joint venture. Nowadays, franchising system is being preferred at a progressive rate. At the head of the reasons to choose franchising system as for the investors are to minimize the risk that may occur because of setting one's own business, to have a world reknown brand with a proven accomplishment withhout tackling too much struggle. Franchising system is an ideal method for procuring growth without facing any cost, as a result of constructing a widespread distribution and marketing network to increase profit and turnover for the firms which desire to grow up, to run business in larger areas or even to expend to international markets. However, in our country, there are some trouble in marketing, developing and setting and setting up the franchising system, because it is a system which is less familiar to our VIIcountry and is being started to be used recently and there are not much information about the system. Basic information about multinational corporaions and about franchising are given in the first part of the study, and finally about joint venture. VIII