Ku'an'da 'abd kavramı
The term of 'abd in the Holy Qur'an
- Tez No: 145444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Dinî hayatımızı yakından ilgilendiren ibadet kelimesi, Arapça'da, 'a-b-d kökünden gelmektedir. Köle kelimesinin de, aynı kökten türemiş olması ve Kur' an' da bazı yerlerde ibadet eden anlamında kulu, bazı yerlerde ise hürriyet ve mülkiyet hakkı bulunmayan anlamında köleyi ifade etmesi, söz konusu kavramı daha ilginç kılmaktadır. Öte yandan, ibadet kavramı, günümüzde, büyük bir anlam daralmasına maruz kalmış ve artık insanlar, ibadet denilince sadece belirli ritüelleri anlamaya başlamıştır. Tezimizde, bu kavramın derinlemesine incelenmesi amaç edinilmiştir. Konumuzu incelerken, başta, ilk dönemlere ait lügatlar ile tefsirler yanında, araştırmamızla ilgisi olan çalışmalardan da yararlandık. Tezimiz, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş'te, 'abd kavramının etimolojik tahlilini yaparak, Kur'an'da 'abd kavramının türevleri hakkında bilgi verdik. Birinci Bölüm'de, 'abd'in kul ve köle anlamında kullanımlarını ve değişik şekillerde nitelendirilmesini inceledik. İkinci Bölüm'de, 'abd ile ilgili kavramlar üzerinde durduk. Üçüncü Bölüm'de Kur'an'da Mabud ve mabud çeşitlerini; Dördüncü Bölüm'de de kul anlamındaki 'abd ile mabud arasındaki karşılıklı ilişkileri ele aldık. Çalışmamızı, bir Sonuç ile tamamladık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The word of worship that related to our religious life cloosly comes from the origin of 'a-b-d in Arabic. That the word of slave comes from the same origin and expresses the meaning of worshiping servant in some places and the meaning of slave who have not the right of the freedom and the possession in some other places in the Qur'an makes more interesting the term under consideration. At the same time, the meaning of worship have been subjected to narrow and finally the people have begun to understand it only in the spesicic worships. We have aimed to research in in our study in deep. While studying our topic, firstly, we have profited from the basis dictionaries and books of tafsir, secondly, from the studies related to our thesis. Our thesis is composed of an introduction and four chapters. In the introduction we have given knowledge about the etymological analyssis of 'abd term and its derivatives in the Qur'an. In the first chapter, we have analyzed its diffirent usages, servant, slave etc. And in the second chapter, we have researched the terms with regard to 'abd. We have studied the deity in the Qur'an and its various types in the third chapter and the mutual relations between 'abd and God in the fourth chapter. We have completed our thesis with a conclusion.