Ud yapımında belli başlı önemli noktalar ve yeni yapım teknikleri
Main important points on oud construction and new construction tecnques
  1. Tez No: 145459
  2. Yazar: ALİ MARUF ALASKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BERRAK TARANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzik, Crafts, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Ut yapımında belli başlı önemli noktalar ve yeni yapım teknikleri isimli bxı tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ut yapımında malzeme bilgisi anlatılmıştır. Ut yapımında kullanılacak olan ağaç, tutkal, cila ve süsleme gibi malzemelerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapılan ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ut yapım teknikleri üzerinde durulmuştur. Ut yapım sürecinde ses tahtası, sap montajı ve burguluğun yapım teknikleri anlatılmaya çalışılmış, belli başlı ut yapımcılarının kullandıkları yöntem ve teknikler kendi ifadeleri ile aktarılmıştır. Ayrıca Üniversitelerin Çalgı Yapım Bölümlerinin ut yapımına katkıları anlatılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı geleneksel çalgılarımızdan udun yapımı ile ilgili teknik ve metodik bilgiler oluşturmak ve bu bilgilerin gerek akademik gerekse amatör bazda kaynak oluşturmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis entitled“main important points on oud construction and. new construction tecniques”takes from in tvvoo parts. In the first part infomation about materials and oud contruction is expplained. Information about physical, chemical and biological structure of the materials which are used on oud costruction such as wood, polshing wax and glue, is given. In the second part oud costruction techniques are explained on a vast scale. Voice timber, setting of the neck and contruction techniques of the gimlet while constructing on oud, are explained; some methods and techniques which main oud constructors use are described with their own explanations. Moreover the contributions from the sections of the musical instruments in the oud construction are explained. The aim of this study is to give technical and methodical knowledge about oud which is one of our trditional musical instruments and to let this knowledge be a source on both academical and amateur base.