Türkiye açısından Doğu Akdeniz'in stratejik önemi
The strategic importance of Eastern Mediterranean for Turkey
- Tez No: 145472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
ÖZET Doğu Akdeniz, Akdeniz ile Hint Okyanusu'nu birleştiren Süveyş Kanalı' na sahip olması, doğu ile batı arasındaki deniz ticaret yolu üzerinde bulunması, Kıbrıs Adası'nın coğrafî konumu içerisinde yer alması ve dünya petrolünün yarıdan fazlasına sahip Ortadoğu ve komşu bölgelerini kontrol altında bulundurması nedeni ile, sadece bölge ülkelerinin değil aynı zamanda büyük devletlerin de ilgi odağıdır. Doğu Akdeniz bölgesinde belirleyici unsurların başında enerji kaynaklan ile bu enerji kaynaklarının dünyaya dağıtımı gelmektedir. Aynı zamanda Avrupa Birliği 'nden başlayıp Çin'de sona eren karşılıklı ticari hatlar ve bu hatların dış dünyaya açılımında Doğu Akdeniz önemli bir kapı olmaktadır. Doğu Akdeniz bölgesinde önümüzdeki süreç içinde önemli ekonomik, ticari ve siyasi gelişmeler yaşanacaktır. Bu gelişmelerin sonucu olarak askeri açıdan hassas olan bölgede güvenlik ve işbirliği önem kazanacaktır. Bu çalışmada; öncelikle Doğu Akdeniz Bölgesi coğrafi özellikleri açısından incelenmiş, tarih perspektifinde bölgede cereyan eden hakimiyet mücadelesi ana hatlarıyla vurgulanmıştır. Bölgede bulunan devletler ve bu devletlerle olan ilişkilerimiz belirtildikten sonra problem sahaları ve üretilmesi gereken politikalar, mevcut dış müdahaleler ile büyük paylaşım hesaplan çerçevesinde geliştirilmesi gereken stratejiler belirlenmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
SUMMARY ?:. _/ Eastern Mediterranean is neighbor to the countries which contains more than half of the oil existed in the world. It is on the way of trade route between East and West, contains the Cyprus Island and Suez Canal which connects Mediterranean and Indian Ocean. For those reasons, it is the focal point not only for the countries in the region but also for the major countries. The most important thing is the energy sources and their marketing to the world. Besides, the commercial routes beginning from European Union ending in China also make Eastern Mediterranean more important. In the near future, economical, commercial and political events will occur in the Eastern Mediterranean Region. As a result of those improvements, security and cooperation get importance. Especially the geographical features of Eastern Mediterranean Region are perused and domination struggle occurred is emphasized generally. After remarking the relations among the countries in the region and present problem areas and the policies which should be applied, the outer interferences and the strategies which should be developed are tried to determine.