Bir dinler tarihçisi olarak Mircea Eliade: Hayatı, eserleri, dinler tarihine katkıları
Mircea Eliade, as a historian of religion: His autobiography, his works, his contribution to the history of religion
  1. Tez No: 145471
  2. Yazar: RABİA DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN YİTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET“Bir Dinler Tarihçisi olarak MIRCEA ELAIDE: Hayatı, Eserleri, Dinler Tarihine Katkıları”başlıklı tezimiz üç ana bolüm ve bir değerlendirmeden oluşmaktadır Tezimizin birinci bölümünde, yaşamını din bilimlerine adamış ve aynı zamanda alanının en önemli araştırmacılarından olan Ellade'nin otobiyografisine ve din bilimlerinde yapmış olduğu değerli çalışmalarına yer verdik. İkinci bölümde ise onun, tarih, fenomenolojik ve hermenötik temel üzerine kurulmuş olan ve dinler tarihi araştırmalarında takip edilmesi gereken metodolojik esaslarına değindik. Üzerinde önemle durduğu metodolojik esaslarıyla; - Batı dünyası ile gizemli veya az bilinen anlamlar dünyasını karşı l karşıya getirmek ve böylece yeni bir hümanizmin temelini atmak, - Dinler tarihinin, kutsallığını kaybetmiş bir toplumda oynayacağı kültürel role işaret etme amacında olduğunu ifade ettik. Bu amacını gerçekleştirmek için, günümüz kültürel yaşamında ve tarih boyunca insanın yaşamış olduğu durumların kavranmasında dinler tarihini ağır sorumlulukları ile ilgilendiğini belirttik. Üçüncü bölümde ise, düşüncesinin ana temaları olan kutsal, sembol ve mit anlayışına yer verdik. Bu üç düşünce çevresinde o, farklı çağ ve kültürlere ait çok sayıdaki örnekle, tarih boyunca insan tarafından benimsenmiş iki var oluşsal durumu ortaya koymuştur. Biri içinde bulunduğu durum ne olursa olsun mutlak bir gerçeğin olduğuna, bu dünyayı aşan kutsala inanan insan. Diğeri de her türlü aşkınlığı reddeden insan. Bu üç bölümden oluşan tezimiz, Eliade'nin düşüncelerinin bir değerlendirilmesi ile son bulmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our thesis headed on“MIRCEA ELİADE, As A Historian Of Religion, His Autobiography, His Works, His Contribution to The History Of Religion”is formed in one evaluation three main chapters. In the first chapter of our thesis, we have included, the theologist who was the most important resarcher in his field and also dedicated himself to the theolgy, Eliade's autobiography and his valuable works in to his study. As for the second chapter we have mentioned the principle of methodological which should be followed on afterwards for research of history of religion and also based on history, phenomenology and hermeneutic. We have studied that he wanted to emphasize consideration of methodological essentials to bring Western World and mysteries or metaphysic world face to face in this manner in order to establish a new humanism and also that in a society which has lost its holiness aming for the cultural role of the history of religion. We have stated that he has been taking the heavy responsibility of the history of religions in to consideration to be able to reach his goals and in today's cultural life and throughout history the situation mankind had live in as well. As for in the third chapter we also included the main theme observation of sacred, symbol and myth perceptiveness. In these three observation he presented two ontological situations which considered from mankind along with history related to different age and cultural with respectable amount of examples. One of them is beliving in existing the absolute reality and the Holy which exceeding whole world whatever the circumstances and situations he is in. The other one is mankind who refuses every kind of transcendency. Our thesis which has formed in three chapters has ended in evaluation of Eliade's opinion. Vlll