İslam adına gerçekleştirildiği ifade edilen terör ve Türkiye'ye yansımaları
Terror argued to be realized in the name of Islam and its reflections on Turkey
- Tez No: 145484
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
TASNİF PİSİ ÖZET Terör yöntemlerinin siyasi bir amaçla, örgütlü, sistemli ve sürekli bir şekilde kullanılmasını benimseyen bir strateji olan terörizm ve bunun birden fazla ülkenin topraklarıyla insanlarını hedef alan şekli olan uluslararası terörizm, 11 Eylül saldırılarıyla beraber yeniden dünyanın gündemine oturmuştur. Bu saldırıların din adına gerçekleştirildiğinin ifade edilmesi, Samuel Huntington'ın 1993 yılında ortaya koyduğu“Medeniyetler Çatışması”tezini diriltmekle birlikte islam dini ile Hristiyanlık ve Musevilik arasında yeni bir soğuk savaşın tetikçisi olmuş ve uluslararası arenada etkileri yıllar boyunca sürecek olan değişimleri de beraberinde getirmiştir. Değişik dinlere mensup bazı kesimler tarafından, kendi ideallerini gerçekleştirmek uğruna, insan hayatının olumlu yönde düzenlenmesi amacıyla işlev gören din olgusu ile haklı davalarında bir mücadele şekli olarak belirttikleri terörizm arasında çağlar boyunca çeşitli bağlar kurulmaya çalışılmıştır. İslam dini ile terörizm arasında kurulan bağlann da benzer amaçlarla oluşturulduğu ve birçok araştırmacı tarafından iddia edildiği gibi islamiyet'in özünde yer alıp yalnızca islam dini ile sınırlı olan olgular olmadığı değerlendirilmektedir. Dinin belirli kişi ya da gruplar tarafından yanlı ya da yanlış yorumlarından doğan din motivasyonlu şiddet ve terör eylemlerine tarih sürecinde islam dini yanında diğer dinlerde de rastlanmaktadır. Bir başka bakış açısına göre“islam adına şiddefe yönelik bir felsefe üretilirken islamiyet'ten önceki semavi dinler olan Musevilik ve Hristiyanlık'ın şiddete ilişkin uygulamalarının da etkisinde kalındığı ve bu dinlerde mevcut olan haklı mücadele ve haklı savaş doktrinlerinin de örnek alındığı söylenebilir. Uluslararası literatüre bakıldığında, ”islami terörizm“ kavramının, özellikle israil'in kurulmasından sonra, Ortadoğu bölgesinde Müslümanlar tarafından israil ve onun destekçileri olarak görülen Amerikan ve İngiliz hedeflerine yönelik olarak düzenlenen terörist saldırıların nedenlerini ortaya koymak amacıyla, Amerikalı ve Avrupalı akademisyenler tarafından ortaya çıkarıldığı görülmektedir. Barış anlamına gelen ”islam“ ile şiddet ve çatışma öğelerini içeren ”terör“ olgusunun yan yana kullanıldığı bu kavram çok ciddi bir paradoks yaratmaktadır. Akademisyenler tarafından bu kavramın ortaya atılmasının sebepleri olarak islam'ın içinde yer alan ”cihat“ ve ”şehitlik“ kavramları gösterilmektedir. Cihat ve şehitlik kavramlarının anlamlarının doğru olarak anlaşılabilmesi için Kur'an-ı Kerim'in ilgili sureleri, Hz.Muhammed'in hadisleri ile sünneti ve ilk Müslümanlar olan ”Sahabelerdin davranışları asli kaynaklar olarak alınıp dikkatlice incelenmelidir. Özellikle cihat TASNİF PİSİ -I-TASNİF PİSİ kavramı ile ilgili olarak Kur“an-ı Kerimin ve peygamberin sünnetinin ne emrettiğine dair Müslümanların anlayışı zaman içinde değiştiğinden, her zaman, her yerde geçerli olan ya da evrensel olarak din alimleri tarafından kabul edilen tek bir cihat öğretisi bulunmamaktadır. islam dininde aşırılık yanlısı olan grupların şiddete yönelik hareketleri, İslam'ın daha ilk zamanlan sayılabilecek Hz.Ali'nin halifeliği zamanlarında ”Haricilik“ hareketi ile başlamış ve bu hareketin militan dindarlık ve köktendinci dünya görüşü zaman içinde Ibn Teymiyye, Muhammed bin Abdülvehhab, Hasan El-Benna, Mevlana Mevdudi ve Seyyid Kutub gibi ideologların da katkılarıyla şekillenerek, kendinden sonra gelen islam dini motifli terör örgütlerine öncülük etmiştir. Yakın zaman açısından bölgesel bazda bu örgütlerin en önemlileri Hamas, islami Cihat ve Hizbullah olurken, küresel bazda radikal islami hareketlerin tek hakimi Usame Bin Ladin'in liderliğindeki El-Kaide örgütü olmuştur. El-Kaide'nin kendisinden önceki radikal islami örgütlerden en büyük farkı, ABD'ye ve Batı'ya karşı ilan ettiği cihadı, yerel ya da bölgesel boyuttan küresel bir boyuta taşımasıdır. El-Kaide, cihadı bölgesel bazda kısıtlı bir hareket olarak değil, dünya çapında çeşitli devletlerdeki radikal islami grupların da katıldığı global bir hareket olarak nitelendirmektedir. El-Kaide'nin yekpare bir örgüt olmaktan ziyade diğer örgütleri himaye eden bir oluşumda olması ve militanlarla ve hücrelerle dolaylı yollardan bağlantılı olması, El-Kaide'nin aslında bir örgüt değil de bir ”ideoloji" olduğu fikrini doğurmaktadır. Bu nedenle El-Kaide, içinde örgüt olan bir hareket olarak da ifade edilebilir. 11 Eylül 2001 'de Amerika'yı vuran terör saldırıları, dünyanın tek süper gücü olarak bilinen Amerika'nın dokunulmazlık ve yenilmezlik büyüsünü bozmuştur. 11 Eylül saldırılarından sonra ABD'nin liderliğinde, El-Kaide'yi barındıran Afganistan'a yapılan askeri müdahale sonucunda ülkenin siyasi yapısının değişmesi ve Taliban'ın devrilmesiyle, El-Kaide, 1996'dan sonra üslendiği en güvenli bölgesini ve ana merkezini kaybetmiş bu da örgütün stratejisinde ve eylem tarzlarında zorunlu değişimlere yol açmıştır. 1 1 Eylül sonrası ABD liderliğinde gerek Afganistan gerekse Irak'a yapılan harekatlar sonucu uluslararası sistemde büyük değişiklikler olmuş, bu ülkelerdeki yönetimlerin ortadan kaldırılmasıyla doğan güç boşlukları çeşitli gruplar tarafından doldurulmaya çalışılmıştır. Afganistan'da kısmen başarıya ulaşılmasına rağmen Irak'taki durum hala tam olarak netlik kazanmamıştır. Yaratılan güç boşluklarının amaçlanan demokratik yönetimlerle doldurulup doldurulamayacağını önümüzdeki günlerdeki gelişmeler ortaya koyacaktır. TASNİF PİSİ -II-
Özet (Çeviri)
TASNİF PİSİ ABSTRACT Terrorism, which is a strategy that adopted the methods of terror to be used with a political aim, in an organized, continuous and a systematical way, and international terrorism that targets more than one country's land and nation, resided the agenda of the world again with the 1 1th September (9/1 1 ) attacks. By the result of the saying that the attacks had done for Islamic beliefs,“The Clash of Civilizations”thesis of Samuel Huntington that was written at 1993 is revived again and triggered the beginning of a new cold war between Islam, Christianity and Judaism. All of these reasons bring out alterations in the international arena whose effects will remain for years. For centuries, people related to different religions and religious groups have tried to. assemble a relation between the religion that organizes the human life and the terrorism which is a way of contention of their rightful! assertions for them. The relations that have assembled between Islam and terrorism for same aims are not the fact that only lies behind the essence of Islam and that can be restricted with Islam as many researchers claimed. The religion-motivated terrorist attacks that come from wrong or subjective comments of some religion commentators, ideologists or scholars, take place in other religions besides Islam too. From another point of view, when the terror events which are claimed to have relation with Islam are investigated, it can be said that while creating a philosophy about“violence in the name of Islam”, Islam takes the religions like Judaism and Christianity as a model of it's own holy assertion in their rightful assertions and rightful war. When“Islamic terrorism”examined in the international literature; it can be obviously seen that; it was created by the American and European researchers to label the terrorist attacks which were arranged by the Muslims for American and English targets because that countries are seem to be the supporters of Israel in the Middle East. The usage of the word“Islam”which means peace, and the word“terror”which means violence and arguement, together side by side, creates a big paradox. The academians' reasons for the creation of the idea of Islamic terrorism are; the“jihad”and the“martyrdom”concepts that have strong places in Islamic beliefs. To understand the meaning of the jihad and the martyrdom thoroughly; related sections of the holy Kuran-ı Kerim, the study of the prophet Muhammad, and the behaviors of the first Muslims called“Sahabeler”should be examined completely and carefully. Especially about the concept of jihad, which the holy Kuran-ı Kerim and the study of the prophet Muhammad ordered have changed from time to time by TASNİF DISI -III-TASNİF PİSİ some ideologs or scholars, must be examined carefully because of the reason that there is not a certain jihad doctrine that is accepted by all Islam scholars nowadays. Violent actions devoted to the groups which biases excessiveness in Islamic, beliefs first began with“Haricilik”movement at the initial years of Islam when AH is caliph and after that these actions' worldsight of militant religiousness and fundamentalism is shaped by the contribution of some ideologists like Ibn Teymiyye, Muhammed bin Abdülvehhab, Hasan El-Benna, Mevlana Mevdudi and Seyyid Kutub, that pioneered to the terror organizations which have come out after them and have religious patterns. Although, due to the recent years' events; on regional basis the most important organizations among these groups are Hamas, Islamic Jihad and Hezbollah, on global basis, the only ruler of radical Islamic activities is Osama Bin Ladin's“Al-Qaeda”. The most important difference of“Al-Qaeda”among others is, the enlargement of their jihad to global basis from regional basis which they declared to USA and the West. Al-Qaeda do not characterize the jihad in a regional basis, conversely, they characterize it as a global movement that different radical Islamic groups participate from all around the world. Although Al-Qaeda is a unique organization, moreover, it is also a constitution that patronize several organizations and have oblique relations with the militants and the terror cells. This formation of Al-Qaeda brings out the idea that it is actually not an organization but an“ideology”. So, Al-Qaeda can be characterized as a movement that accomodates organization in itself. The 9/1 1 terrorist attacks that hit America, broke the spell of immunity and invinciblity of America that is known as the only super power. After the attacks, by the military interference to Afghanistan in the leadership of America, the political structure of Afghanistan changed and the Taliban regime failed over. By that Al- Qaeda lost its most trustworthy and safe place that they had used as a base since 1996 and this causes obligatory changes in the strategy of the organisation and the styles of their actions. There have been several changes occurred in the international system by the millitary interferences that had done in the leadership of America by the coalition forces, to both Afganistan and Iraq, and the power blanks which are formed because of the subvention of the goverments, tried to be fullfilled by several groups. Although the interference succeeded in Afghanistan partially, the situation in Iraq is not still clear. The continious developments and oncoming changes will show the world that the power blanks could be fullfilled with democratic regimes or not. TASNİF DISI -IV-