Türkiye'de vergi enflasyon ilişkisi
Relation between tax and inflation in Turkey
  1. Tez No: 145485
  2. Yazar: DİLEK MAKTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Toplam talebin toplam arzı aşması nedeniyle fiyatlar genel düzeyindeki sürekli ve hissedilir derecedeki artışlar olarak tanımlanan enflasyonun, ekonomideki diğer kurumlar üzerinde olduğu gibi vergi sistemi ve vergi gelirleri üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Enflasyon, vergi sistemindeki vergi türlerini farklı açılardan etkilemektedir. Enflasyon, gelir vergisinin artan oranlı yapısını bozarak, mükelleflerin vergi yükünü arttırmakta ve devlete haksız bir vergi kaynağı oluşturmaktadır. Bununla birlikte, enflasyonist dönemlerde devletler, enflasyon vergisi ve senyoraj gelirleri elde ederlerken bir yandan da vergi tahsilatındaki gecikmeler nedeniyle vergi gelirleri azalmaktadır. Ayrıca, enflasyonun vergileme üzerinde etkileri olduğu gibi, vergilemenin de enflasyon üzerinde etkileri vardır. Devletler, vergi politikasını enflasyonla mücadelede aracı olarak kullanmaktadırlar. Bu da, vergi-enflasyon ilişkisinin diğer yönünü oluşturmaktadır. Bu çalışmada, enflasyonun vergileme üzerindeki etkileri ve enflasyonla mücadelede vergi politikası olarak incelenmektedir. Ayrıca, enflasyonun vergi sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini giderici düzenlemelere de yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation is described as the continious and effective increase in general level of prices owing to the exceeding aggregate supply of aggregate demand. As affecting negatively the other institutions of the economy, inflation has also negative impacts on tax system and tax revenue. Inflation affects tax types in tax system in diffrent ways. Inflation increases tax burden of tax payers, and constitues on unjust revenue for government by damaging progresive structure of income tax. However; in the periods of inflation, goverment gets both inflation tax and seigniorage revenue; on the other hand tax revenue is reduced due to the lateness in tax yield. Nevertheless, inflaion as having impacts on taxation, taxation has impacts on inflation as well. Governments use tax policy so as to cope with inflation. This, also contitutes the other side of relation between tax and inflation. In this study, both sides of relations between tax and inflation is examined. Nonetheless; regulations for removing the negative effects of inflation on tax system, is also discussed. VI