Destekten yoksun kalma tazminatı
  1. Tez No: 145497
  2. Yazar: KADİR EMRE GÖKYAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HAVUTÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
ÖZET Doktora tezi olarak hazırladığımız bu çalışmada, destekten yoksun kalma tazminatı konusu incelenmiştir. Destekten yoksun kalma tazminatı, tazminat hukukunda en çok uygulama alanı bulan konulardan biridir. Bir kimsenin destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmesi için, desteğin ölmesi gerekir. Bu tazminatı, sağlığında destekten fiilen destek görenler ile, destek ölmeseydi ileride kendisinden yardım görmesi muhtemel olan kişiler talep edebilir. İsviçre Hukuku'nda olduğu gibi Türk Hukuku'nda da, bu tazminatı destek ile aralarında fiilî ilişki bulunan herkes talep edebilir. Destekten yoksun kalma tazminatının temel özellikleri, bu tazminat talebinin bağımsız ve istisnaî olması, maddî zarar talebiyle sınırlı olması, yansıma yoluyla uğranılan bir zarar olması ve nafaka borcu olmamasıdır. Destekten yoksun kalma tazminatı talebi, sözleşmeden, haksız fiilden ve vekâletsiz işgörmeden doğabilir. Destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmek için, ölenin sağlığında destek olmasına ek olarak, destek görenin bakım ihtiyacı içinde bulunması da şarttır. Destekten yoksun kalma zararı hesap edilirken, desteğin sağlığında elde ettiği gelir ve ileride elde etmesi muhtemel kazançlar dikkate alınır. Ölüm sonucunda, destek görenin elde ettiği menfaatlerle, sağ kalan eşin tekrar evlenme şansı zarardan indirilir. Destekten yoksun kalma tazminatının hesabında ise, genel olarak tazminatın hesaplanmasında göz önünde tutulan esaslar dikkate alınır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work prepared as a doctoral thesis, the issue regarding the compensation for loss to survivor has been analysed. The compensation for loss to survivor is amongst the topics with widest application in compensation law. In order for a person to be able to demand compensation for losses to survivor, the survivor must be dead. This compensation may be demanded by those who were actually supported by the survivor in life and those persons who were likely to benefit from such support in the future, had the survivor not died. As in Swiss Law, in Turkish Law, any person with an actual relationship to the survivor may demand this compensation. The main features of the compensation for loss to survivor consist of the independency and exceptionality of its character, its being limited to pecuniary damage, its being a reflective form of damage and its not constituting a debt for alimony. The compensation for loss to survivor may derive from a contract, a tort or ostentible action. In order to be eligible for compensation for loss to survivor, in addition to being supported by the survivor in his life time, the dependant must also be in need for upkeep. When calculating the damage for the loss to survivor, the earnings of the survivor in his life time and the loss of future earnings shall be taken into consideration. The earnings obtained by the dependant upon death of the survivor and the probability of the dependant of getting married again are detracted from the damages. In calculating the compensation amount for loss to survivor, the principles for calculating compensation in general are taken into account. VI