İzmir ili hazır beton sektörü yatırımları üzerine bir uygulama
A practice on the ready mixed concrete sector's investments in İzmir
  1. Tez No: 145496
  2. Yazar: MEHMET BURAK BALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Son zamanlarda Türkiye'de hazır beton sektörü, yapılan yatırımlar ile birlikte gelişme göstermektedir ve bu özelliği ile Türkiye'nin ekonomik yapısına katkı sağlamaktadır. Öncelikle, çimento, hazır betonun en önemli hammaddesi olduğundan çalışmanın birinci bölümünde Türk Çimento sektörü anlatılmaktadır. Bu sektörde meydana gelen en küçük bir olumsuz gelişme direkt olarak hazır beton sektörüne de yansımaktadır. İkinci bölümde genel olarak hazır beton sektörü açıklanmaktadır. Sektör, birçok probleme sahip olmasına rağmen özellikle Ege Bölgesinde kısa zamanda büyük bir gelişim sağlamıştır. Bunun nedeni ise bölgenin hazır beton üretimi için gerekli doğal hammadde kaynaklarına büyük oranda sahip olmasıdır. Bölgedeki bu büyük gelişimden en büyük payı ise bölgenin en önemli şehri olan İzmir almıştır. Bundan dolayı çalışmaya İzmir bölgesinde bir yatırım fizibilite etüdü konu alınmıştır. Son bölümde, İzmir'de faaliyet gösteren bir firmanın hazır tesis yatıranı için yapmış olduğu bir çalışma incelenmiştir. Fizibilite çalışmaları başanlı sonuçlara ulaşmasına rağmen söz konusu yatırım gerçekleştirilememiştir. Sonuç olarak hazır beton sektörü, makro ekonomik koşullardan direkt olarak etkilenen bir sektördür. Bu nedenle başardı sonuçlara ulaşan bir fizibilite çalışması tek başına yatırımın gerçekleşmesi anlamında yeterli değildin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, ready mixed concrete sector is growing with the investments in Turkey and with this peculiarity helps to ecenomic structure of Turkey. First of all, cement is the most important raw material of ready mixed concrete. Because of this, in the first chapter Turk Cement Sector is being explained. The least negative or positive change directly affects the ready mixed concrete sector. In the second chapter, the ready mixed concrete sector is being explained. Although lots of problems, this sector, especially in Aegean, has a big growth. Because this region has so many large naturel raw material fields. İzmir has the biggest share in Agean cities. So Izmir's position in this sector has been analized, too. In last chapter a firm's which is being active in İzmir, feasibility study has been examined. Although the feasibility study was successful, this investment couldn't be realized. As a result, the sector directly affected by the macroeconomics conditions. For that reason, successfully feasibility study isn't enough to realize the invesment. XI