Toplam verimli bakım ve hedeflerinin Gebze Lever Elida Fabrikası'nda incelenmesi
Total productive maintenance and examining its objectives in Gebze Lever Elida Plant
- Tez No: 145499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bakım Sistemlerinde son 15-20 yılın yeni yaklaşımı tüm bakım faaliyetlerinin TOPLAM VERİMLİ BAKIM“ adı alfanda bîr bütün olarak ele alınmasıdır. Teknolojideki ve yönetim sistemlerindeki hızlı değişim bakım konusunun bîr bütün halinde ele alınmasını zorunlu kılmıştır. Bütün bu çalışmaların amacı maliyetlerin kontrol edilmesi ve daha verimli bir çalışma ortamı yaratılmasıdır. Toplam Verimli Bakım (TVB) içerisinde planlı ve arızi bakım faaliyetleri yer aldığı gibi, bakım önleme, bakım kolaylaştırma, erken ekipman ve ürün tasarımı, makine operatörlerinin sorumluluk ve motivasyonlarına arttırma ile ömür devri maliyet çalışmaları da vardır. Toplam Verimli Bakım uygulaması mühendislik, üretim ve bakım gibi birden fazla birim tarafından yapılırken, tüm personelin ilgisi ve katılımım gerektirir. Araştırmalar, TVB uygulayan şirket seviyesinde ortalama bakım giderlerinin %50'îere varan oranlarlarda azaltılabileceğini göstermektedir.TVB uygulanan işletmelerde anza adetleri, hurda maliyetleri, bakım masrafları ve iş kazalan azalmakta, buna karşılık verimlilik artmaktadır. Toplam Verimli Bakım uygulanması ile ödül kazanmış 200 şirketin aldığı ve Japon İşletme Bakım Enstitüsü (JIPM) tarafından yayınlanan sonuçlara göre Toplam Verimli Bakımın katkısı; üretim verimliliğinde 1.5 kat artış, arızalarda %50-%100 azalma, ıskartalarda %90 azalma, iş kazalarında %95 azalma, bakım maliyetlerinde %30 azalma, şikayetlerde %75-%100 azalma, stok seviyelerinde %50 düşüş, çevre kirliliğinde %100 azalma olarak görülmektedir. Bu çalışmada; 1975 yılından itibaren Türkiye'nin lider temizlik ve kişisel bakım markalarının üretimini gerçekleştiren ve 2000 yılından itibaren Toplam Verimli Bakım modelini benimseyen Gebze Lever Elida Fabrikası incelenmiştir. Üretimde mükemmeileşme çabalarının karşılığını kısa bir sürede alan fabrikada bugüne kadar yapılan çalışmalar sayesinde sıfır hata, sıfır anza, sıfır kayıp ve sıfır iş kazası hedeflerinde önemli ölçüde gelişmeler sağlanmış, verimlilik %40 oranında artmış ve fabrika 2003 TVB Mükemmellik Ödülü'nü almaya hak kazanarak 3 yıl içinde dünyanın ”mükemmel" fabrikaları arasına girmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The new approach to maintenance system that was started to be utilizied in the recent 15-20 years is Total Productive Maintenance (TPM) which handles ail the maintenance activities together as a whole. The rapid change both in technology and managament systems in the recent years made compulsory the handling the maintenance issue as a wfoole.The purpose of all these effort is taking the costs under control and creating a productive working enviroment in addition to planned and breakdown maintenance activities the following are also included under the umbrella of TPM: Maintenance prevention, maintenance facilitation, early equipment and product design, incerasing the responsibility and motivation of machine process operators and life cycle cost TPM requires the intrest and participatition of ail the personel and the impiementatin is executed by engineering, production and maintenance departments. Research shows that total maintenance expenditures may be cut up to 50 % in firms implementing TPM. In these firms number of breakdowns, disposal costs, maintenance costs and work accidents decline whise productivity increases.According to the results published by JIPM that were achived by 200 firms which won award for the implementation of TPM, the contribution of TPM is as follows: 1.5-fold increase in production productivity, 50%-100% decline in breakdowns, 90% decline in scraps, 95% decline in work accidents, 30%decline in maintenance costs, 75%-%1 00 decline in complaints, 50% decline in inventory levels and 100% decline in environmental pollution. Sn this study; Gebze lever elida factory was examined.The factory produces leader cleaning and personel care brand products and it started to implement Total Productive Maintenance model since 2000.The factory, in return for îte efforts, in a short time, took giant steps in the direction of zero defect, zero failure,zero loss and zero work accidents. Thus productivity increased by 40% and the factory, which deserved to win the 2003 TPM Excellence Award, became one of the perfect factories in the world in a three years period, VII