İslam Hukuku açısından usulsüz vedia
Depositum irregulare from the Islamic Law's point of view
- Tez No: 145508
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLAM HUKUKU AÇISINDAN USULSÜZ VEDİA M. Fatih TURAN Danışman : Prof. Dr. Mustafa BAKTTR 2004-Sayfa :X+129 Jüri : Prof. Dr. Mustafa BAKTER : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ : Doç. Dr. Mustafa TİFTİK Bu çalışmamızda modern hukukta isimli akitler içerisinde yer alan usulsüz vedia akdi tanıtılarak, îslam kültüründe bu akdin uygulamalarının ve tıkın kitaplarında bu akde temel teşkil edebilecek görüşlerin var olup olmadığı araştırılmıştır. İslam hukukunda ismen geçmeyen bu akdin uygulamalarda var olduğu, îslam hukukunun akit mantığına aykırı her hangi bir özelliğinin olmadığı ve fıkıh kitaplarında misli vediamn kullanılması ile ilgili bilgilerin usulsüz vedia ile örtüştüğü görülmektedir. İslam hukuku açısından isimsiz akitler grubunda sayılabilecek bu akde, misli malm kullanılması özelliğinden dolayı bazıları karz demişler, bazıları da istisnai vedia, nakıs vedia gibi isimler vermişlerdir. Sonuç olarak, bu akdin İslam hukuku kaynaklarında ismen yer almasa da uygulamalarda mevcut olduğunu ve İslam hukuku akit mantığına aykırı bir yönünün olmadığım görmüş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESİS DEPOSITUM IRREGULARE FROM THE ISLAMIC LAW'S POINT OF VIEW M. Fatih TURAN Supervisor : Prof. Dr. Mustafa BAKTIR 2004-Page :X+129 Jury : Prof. Dr. Mustafa BAKITR : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ : Doç. Dr. Mustafa TİFTİK In this study the illegal confidence contract which is a contract regarded as a named one in modern law, is introduced and also whether the application of this contract in the books concerninig the interpretation of islamic scriptuer (i.e. 'fıkıh' books) exists is investigated. This contract whose name does not occur in the law of Islam is applied, and the law of Islam does not have any feature which is contrary to the logic of contract. It is also seen that the information related to the use of similar contracts overlaps with illegal confidence in fikih boks. This contract which is considered as a nameless contract, from the Islamic law's point of view has been called as loan (i.e.'karz') because of its feature in which similar goods are used, and also named as exceptional confidence, or deficient confidence (i.e. 'nakis'). Finally, we realized that this contract exists, even though its name is not given in the sources of Islamic law and it has no contradivtion to the logic of contract in the law of Islam