Attitudes of teachers and students towards the assessment system at Hacettepe University basic English division and their opinions about alternative methods of assessment
Öğretmen ve öğrencilerin Hacettepe Üniversitesi temel İngilizce biriminde kullanılan sınav sistemine karşı tutumları ve alternatif değerlendirme yöntemlerinin kullanımı konusundaki düşünceleri
- Tez No: 145551
- Danışmanlar: DR. BİLL SNYDER, DR. JULİE MATHEWS AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERÎN HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TEMEL İNGİLİZCE BİRİMİNDE KULLANILAN SINAV SİSTEMİNE KARŞI TUTUMLARI VE ALTERNATİF DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİNİN KULLANIMI KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCELERİ Gökhan, Çiğdem Yüksek Lisans, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Bölümü Tez Yöneticisi: Dr. Bill Snyder Ortak Tez Yöneticisi: Dr. Julie Mathews-Aydmli Temmuz, 2004 Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Temel İngilizce Birimindeki öğretmen ve öğrencilerin kurumda şu anda kullanılmakta olan öğrenci değerlendirme sistemine karşı tutumlarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma aynı zamanda öğretmen ve öğrencilerin sınav sürecine dahil olma konusundaki ve alternatif değerlendirme yöntemlerinin kullanılması konusundaki düşüncelerini öğrenmek amacını taşımaktadır. Çalışma Temel İngilizce Birimindeki 50 öğretmen ve 120 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışma ile ilgili veriler, dört bölümden oluşan ve Likert ölçeği ile kapalı ve açık yanıt türünde sorular içeren bir anket aracılığı ile toplanmıştır.Verilerin incelenmesi sonucunda, öğretmen ve öğrencilerin sınav sisteminden genel olarak memnun oldukları, fakat şu anda kullanılmakta olan sistemin, faydalarının yamsıra yetersizliklerinin de olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum, mevcut sınavların yetersizliklerinin alternatif sınav yöntemleriyle desteklenmesinin ve daha etkin sonuçlar elde etmek için farklı sınav yöntemlerinin birarada kullanılmasının önemini vurgulamaktadır. Elde edilen sonuçlar da öğretmen ve öğrencilerin, uygulaması ile değerlendirmesi bizzat öğretmen ve öğrenciler tarafından sınıfta yapılan alternatif sınav yöntemlerinin kullanımı ile sınav sürecine dahil olmak istediklerini ortaya çıkarmıştır. Öğrenciler ayrıca, sınavlar ve sınav sorulan hakkında fikirlerinin sorulması ile sürece dahil olmak istemektedirler. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmen ve öğrenciler yeterince bilgi sahibi olmadıkları sınav yöntemleri konusunda da eğitilmeye ihtiyaç duymaktadırlar. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ATTITUDES OF TEACHERS AND STUDENTS TOWARDS THE ASSESSMENT SYSTEM AT HACETTEPE UNIVERSITY BASIC ENGLISH DIVISION AND THEIR OPINIONS ABOUT ALTERNATIVE METHODS OF ASSESSMENT Gökhan, Çiğdem M. A., Department of Teaching English as a Foreign Language Supervisor: Dr. Bill Snyder Co-Supervisor: Dr. Julie Mathews-Aydmh July 2004 This study explored the attitudes of teachers and students at Hacettepe University Basic English Division towards the assessment system currently used in the institution. The study also investigated teachers' and students' opinions about their involvement in the assessment process and about the use of alternative forms of assessment. The study was conducted with 50 teachers and 120 students in the Basic English Division. Data were collected through a four-part questionnaire using Likert Scale, closed response and open response items. ruThe results of the data analysis revealed that, overall, teachers and students find the assessment system satisfactory in itself; however, the present system has weaknesses as well as strengths. This emphasizes the importance of supplementing the weak points with alternative forms of assessment and using multiple assessment methods to obtain more effective results. The results revealed that teachers and students would like to be involved in the assessment process through the use of alternative assessment whose administration and evaluation are carried out in the classroom by teachers and students themselves. Students would also like to be involved in the assessment process by giving their opinions about tests and test tasks. However, teachers and students will need to be trained on the assessment instruments they do not have enough information about. IV