The effects of cooperative learning activities on student attitudes towards English reading courses and cooperative learning
İşbirlikli öğrenme aktivitelerinin öğrencilerin İngilizce okuma derslerine ve işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumları üzerindeki etkileri
- Tez No: 145552
- Danışmanlar: DR. KİMBERLY TRİMBLE, DR. BİLL SNYDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET İŞBİRLİKLİ ÖĞRENME AKTİVİTELERİNİN ÖĞRENCİLERİN İNGİLİZCE OKUMA DERSLERİNE VE İŞBİRLİKLİ ÖĞRENMEYE YÖNELİK TUTUMLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Bayat, Özlem Yüksek Lisans, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Tez Yöneticisi: Dr. Kimberly Trimble Ortak Tez Yöneticisi: Dr. Bill Snyder Temmuz, 2004 Bu çalışmanın amacı, işbirlikli öğrenme aktivitelerinin öğrencilerin İngilizce okuma derslerine ve işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumları üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Cinsiyet ve basan düzeyinden kaynaklanabilecek olası farklılıklar da araştırılmıştır. Çalışma bir deney ve bir kontrol grubu üzerinde yapılmıştır. İşbirlikli öğrenme aktivitelerinin uygulanmasına yönelik çalıştaydan sonra ders öğretmeni deney grubunda bu aktiviteleri kullanarak ders işlemiştir. Kontrol grubu, öğretmenin önceden de kullandığı geleneksel öğretim yöntemi ile öğrenmeye devam etmiştir. Dört haftalık uygulama öncesi ve sonrasında her iki gruba anket verilmiştir. Ayrıca, öğretmen ve rasgele seçilen öğrenciler ile görüşmeler yapılmıştır. Anketlerden toplanan veriler Mesti ve Varyans testi ile analiz edilmiştir. Test sonuçlarına göre deney ve kontrol grubu arasında uygulama sonrasında İngilizce inokuma derslerine ve işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumlar bakımından fark bulunmamıştır. Deney grubunun kendi içinde ilk ve son anket sonuçları karşılaştırıldığında ise İngilizce okuma derslerine yönelik tutumlarda anlamlı bir farklılık bulunmuştur ve bu farklılık olumsuzdur. Cinsiyet ve basan düzeyleri bakımından öğrencilerin İngilizce okuma dersleri ve işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğretmen ve öğrenciler ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen veriler, hem öğretmenin hem de öğrencilerin işbirlikli öğrenmeye yönelik olumlu tutum sergilediklerini ve işbirlikli öğrenmenin İngilizce okuma dersine yönelik tutumları olumlu etkilediğini göstermiştir. Anahtar terimler: İşbirlikli öğrenme, işbirlikli dil öğrenimi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF COOPERATIVE LEARNING ACTIVITIES ON STUDENT ATTITUDES TOWARDS ENGLISH READING COURSES AND COOPERATIVE LEARNING Bayat, Özlem M. A., Department of Teaching English as a Foreign Language Supervisor: Dr. Kimberly Trimble Co-supervisor: Dr. Bill Snyder July, 2004 The purpose of this study was to investigate the effects of cooperative learning activities on student attitudes towards English reading courses and cooperative learning. Possible differences in attitudes in terms of gender and achievement level of students were also investigated. The study was conducted with one control and one experimental group. In total, 40 students participated in the study. Following a work shop on the implementation of cooperative learning activities, the teacher taught the experimental group using cooperative learning activities. The control group was taught using traditional whole class methods. Questionnaires were given to both groups before and after the four-week treatment. Interviews were also conducted with the teacher and randomly selected students.Questionnaire data were analyzed by Mests and ANOVA tests. According to the results of these tests, no significant differences after the treatment were found between the control group and the experimental group responses related to their attitudes towards English reading courses and cooperative learning. In within-group comparison, however, the experimental group's attitudes towards the English reading course was significantly more negative, whereas no change was found in the control group. Gender and achievement level were found to have no significant influence on students' attitudes towards English reading courses and cooperative learning. Data collected in teacher and student interviews, however, suggested that cooperative learning had positive effects on attitudes towards English reading courses. In addition, both the teacher and the students reported positive attitude towards cooperative learning. Key Terminology: Cooperative learning, cooperative language learning.