Monetary policy with a fiscal constraint
Mali kısıtlar altında para politikası
- Tez No: 145586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ÖZLALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET MALİ KISITLAR ALTINDA PARA POLİTİKASI Özcan, Sait Sinan Master, Ekonomi Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Ümit Özlale Eylül 2004 Mali durumun para politikalarına olan baskın konumu bilinen bir konudur. Kısaca, yüksek borç yükünün ve risk priminin olduğu bir ekonomide enflasyon hedeflemesi amacma ulaşamamaktadır. Böyle bir ortamda, faiz oranlarının artırılması, sırasıyla borç yükünü, risk primini, devalüasyonu ve sonunda da enflasyonu körüklemektedir. Bu çalışmada, mali kısıtlatın para politikasına olan etkisi risk primi perspektifinden incelenmektedir. Bunun için Türkiye'nin son üç yıldaki aylık ekonomik verileri kullanılmıştır. Enflasyon, cari açık ve faiz oranlan farkından oluşan kayıp fonksiyonlarının minimize edilmesiyle, durum değişkenlerine bağlı optimal faiz oranları elde edilmiştir. Zayıf mali koşullar göz önüne alındığında, optimal faiz oranının enflasyonla ters orantılı olduğu gözlemlenirken, mali kısıtlar göz ardı edildiğinde elde edilen faiz kuralında bu durumun tam ters olduğu görülmüştür. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MONETARY POLICY WITH A FISCAL CONSTRAINT Özcan, Sait Sinan M.A., Department of Economics Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ümit Özlale September 2004 The theme of fiscal dominance on monetary policy is an old issue. Basically, in an environment of high debt and high risk premium, inflation targeting does not work well. Higher interest rates lead to higher debt, a higher risk premium, a depreciation, and so, to a higher inflation. In this study, we analyze the influence of fiscal constraints on pursuing monetary policy from the perspective of the risk premium. We use the monthly data of the last three years of the Turkish economy. We obtain the feedback rules for the interest rates by minimizing the loss functions, which include inflation, output gap, and interest rate smoothing as the goal variables. According to the rule obtained under weak fiscal conditions, we observe the negative response of interest rate to inflation, which is the opposite of the rule obtained in absence of high risk premium and debt burden. m