Essays on efficacy of macroeconomic policies
Makroekonomik politikaların etkinliği üzerine makaleler
- Tez No: 746707
- Danışmanlar: PROF. DR. CARL E. WALSH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of California, Santa Cruz
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, makroekonomik politikaların etkinliğini ve politika yapıcıların ekonomik durgunluklar ile başa çıkmadaki rollerini analiz etmektedir. Özellikle de politika yapıcıların ekonomik faaliyeti canlandırmak için ellerinde bulundurdukları araçlara odaklanmaktadır. Makroekonomik modellemeye daha fazla gerçekçilik sağlamak için çeşitli finansal piyasa kusurlarına sahip ekonomiler için nicel çarpan analizi yapılmaktadır. Birinci bölüm, parasal genişlemenin etkisiz olduğu bir likidite tuzağı senaryosunda, özellikle vergi indirimi başta olmak üzere maliye politikası araçlarının etkinliğini analiz etmektedir. Temel olarak, sıfır alt sınırının ne zaman bağlayıcı olduğu ve son zamanlarda tartışıldığı gibi geleneksel para politikasının çalışmadığı durumlarda, ihtiyari maliye politikasının gerçekten etkisiz olup olmadığı gibi bir soruyu yanıtlamaktadır. İkinci bölüm, kapalı bir ekonomide geleneksel olmayan para politikasına odaklanmaktadır. Bu doğrultuda da kısıtlamalar ve katılıklarla ilgili belirli varsayımların geleneksel olmayan para politikasının makroekonomik veya reel etkilerini artırıp artırmadığı veya azaltıp azaltmadığı sorusunu araştırmaktadır. Üçüncü bölüm, bir sosyal güvenlik reformunun makroekonomik etkilerini incelemektedir. Farklı değişim biçimlerinden gelen katkıları analiz eder; çeşitli reformların makroekonomik sonuçlarını nicelleştirir. Senaryo analizi, uygulanan reformun işgücü arzı, sermaye stoku ve çıktı için olumlu etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research analyzes efficacy of the macroeconomic policies and the role of policymakers to deal with a recessionary case. In particular, it focuses on the instruments policymakers have in hand to stimulate the economic activity. It does the quantitative multiplier analysis for economies with various forms of financial market imperfections to provide a greater degree of realism into macroeconomic modeling. The first chapter analyzes efficacy of a fiscal policy tool, a tax cut in particular, in a liquidity trap scenario where monetary expansion is ineffective. It basically answers a question, as to when the zero-lower-bound is binding and the conventional monetary policy is not working, whether the discretionary fiscal policy is really ineffective as has recently been argued. The second chapter focuses on unconventional monetary policy in a closed economy and researches a question as to whether certain assumptions regarding constraints and rigidities amplify or mitigate the macroeconomic or real effects of unconventional monetary policy. The third chapter examines the macroeconomic effects of a social security reform. It analyzes contributions from different forms of changes; quantifies the macroeconomic implications of various reforms. Scenario analysis reveal positive effects for labor supply, capital stock and output to the reform implemented.