Erzurum ve çevresinin Ortaçağ boyunca tarihi coğrafyası
The historical geography of Erzurum and arounds in the Middle Age
  1. Tez No: 145597
  2. Yazar: SAVAŞ EĞİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER KONUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ERZURUM VE ÇEVRESİNİN ORTAÇAĞ BOYUNCA TARİHİ COĞRAFYASI Savaş EĞİLMEZ Danışman: Prof.Dr.Enver KONUKÇU 2004-Sayfa: 281 Jüri:Prof.Dr.Enver KONUKÇU Prof.Dr.Salim ÇÖHÇE Doç.Dr.Mehmet İNBAŞI Doç.Dr.Hüseyin YURTTAŞ Yrd.Doç.Dr.Hasan GEYİKOĞLU Bilindiği gibi Erzurum çok eski bir geçmişe sahiptir. Yakındoğu'nun kilidi konumunda, başka bir değişle Asya ile Avrupa arasında bir köprü durumunda olan Anadolu'nun en önemli doğal geçitlerinden birinin kavşağıdır. Asırlar boyunca sürekli el değiştiren ve işgale uğrayan Erzurum, XI. Asırda Türklerin eline geçtikten sonra, günümüze kadar bir Türk yurdu olarak kalmıştır. Bu nedenle Erzurum tarihi, hem Anadolu hem de Türk tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada Erzurum ve çevresinin, ortaçağdaki tarihi coğrafyası ele alınmıştır. Dünya da ve ülkemizde fazla yaygın olmayan bu çalışma metodu ile Erzurum tarihinin, coğrafyanın insan üzerindeki etkisinin bir hayli fazla olduğu, ortaçağ periyodu incelenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma içerisinde, Erzurum merkez ile beraber, çevredeki yerleşim birimleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ph.D.THESIS THE HISTORICAL GEOGRAPHY OF ERZURUM AND AROUNDS IN THE MIDDLE AGE Savaş E?İLMEZ Supervisor: Prof.Dr.Enver KONUKÇU 2004-Page:281 Jury: Prof.Dr.Enver KONUKÇU Prof.Dr.SaIim ÇÖHÇE Assoc.Prof.Dr.Mehmet İNBAŞI Assoc.Prof.Dr.Hüseyin YURTTAŞ Assist.Prof.Dr.Hasan GEYİKO?LU As known, Erzurum has a very old history. It has a position key to Near East, on the other hand, it is the natural passage of intersection of Anatolia which acts as a bridge between Asia and Europe. Erzurum which was constantly transferred and occupied by other peoples throughout the ages, have remained as a Turkish home up to now after the Turks obtained it. Therefore, the history of Erzurum is a great importance in terms of both the history of Anatolia and Turkish history. The historical geography of Erzurum and its arounds in the middle age is handled in this work with the method which is not common in the world and in our country, the history of Erzurum the substantial effect of geography upon people and the medieval period were tried to research. Within this study, together with central Erzurum, surroundings settlements were covered.