Osmanlı bürokrasisinde yazı (Tanzimat'a kadar)
The characteristics of Ottoman calligraphy formal correspondence
- Tez No: 145598
- Danışmanlar: PROF. DR. ASRİ ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ OSMANLI BÜROKRASİSİNDE YAZI (Tanzimat Dönemine Kadar) Hasan AKDAĞ Danışman: Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU 2004 - SAYFA: 276 Jüri : Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Prof. Dr. Naci OKÇU Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ Prof. Dr. Ayşe ÜSTÜN Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir YILMAZ Osmanlı Devlet teşkilâtının yapısı ile ilgili birim ve büro âmirleri ve fonksiyonları tanıtıldıktan sonra, İslâm devletleri ve Türk-İslâm devletlerindeki Divan teşkilâtı üzerinde durularak tarihî gelişimi ve yazı ile münasebetine temas edildi. Osmanlı Devleti idarî yapısının en üst bürokratları kronolojik olarak tanıtıldı. Ayrıca, varsa hatla ilgileri üzerinde duruldu. Yazının estetik ve tarihî seyri anlatılarak, Osmanlı bürokrasisindeki inşa ve kitabeti vurgulandı. Resmî bir belgenin hazırlanışı ilgili büroları itibariyle açıklandı. Yazının çeşitleri sayılarak Osmanlı divanından ve diğer teşkilât ve bu yapıya bağlı olan birimlerdeki yazı tanıtıldı. Bu yazı çeşitlerinin inkişaf ve tekâmül devreleri, kronolojik örnekler verilerek, ortaya kondu. Yazı ile ilgili bütün gereklere örnekleriyle beraber değinildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS THE CHARACTERISTICS OF OTTOMAN CALLIGRAPHY IN FORMAL CORRESPONDENCE Hasan AKDA? Supervisor; Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU 2004 -PAGE: 290 JURY ; Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Prof. Dr. Naci OKCU Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ Prof. Dr. Ayşe ÜSTÜN Assist.Prof. Dr. Abdulkadir YILMAZ. In this dissertation the functions of offices in the Ottoman state organization and their superior officials are introduced in the first chapter which is followed by the historical progress of the Council of state (Divan) in the Islamic states in general and in the Turko- Islamic states in particular. Chronological information is given about the most prominent figures of superior officials in the Ottoman administrative structure, some of whom seemed to be interested in the art of Islamic calligraphy. The asthetical and historical development of manuscripts used in official correspondence is explained with emphasis on elegance of style. The proceedings of a formal document through several offices are also demonstrated. The types of calligraphy used in manuscripts in the Council of state and in the subordinate units of bureaucracy are introduces with examples. The progress and development of these types in the course of history are given in chronological order.