Critical evaluation of English lenguage textbooks used in primary schools
Türk ilköğretim okullarında okutulan İngilizce ders kitaplarının eleştirisel değerlendirilmesi
- Tez No: 145607
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇAY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı ilköğretim okulları 4. ve 5. sınıflarında okutulan İngilizce ders kitaplarının ; öğrencilerin İngilizce öğrenim düzeylerine uygunluğunu saptamaktır.Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 4. ve 5. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin öğrenme karakterlerini belirleyerek, mevcut okullarda okutulan ders kitaplarının öğrencilerin;iletişim becerilerini ne derecede geliştirdiğini ve dil öğretiminde kullanılan söz konusu kitapların çocukların öğrenme psikolojilerine uygunluğunu saptayıp öğrenci ve öğretmenlerin görüşlerini alarak temel sorunların çözümüne yönelik çözüm önerilerde bulunmaktır. Bu çalışmada araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler Çanakkale ili, Biga ilçesinde bulunan 7 okuldaki, 4. ve 5. sınıfta okuyan öğrencilere ve onların öğretmenlerine verilen anketlerin cevaplanmasıyla elde edilmiştir. Bu okullar Türk Milli Eğitim Bakanlığının 1997'de aldığı kararla, 1997-1998 öğretim yılında, 4.sınıfta İngilizce eğitimi vermeye başlayan devlet okullarıdır. Çalışmayı gerçekleştirmek amacıyla, İngilizce Öğretmenleri tarafindan 7 adet anket, öğrenciler tarafından 343 adet anket doldurulmuştur. (156'sı 5.sınıf öğrencisi; 187'si 4.sınıf öğrencisi) Bunun yam sıra, İngilizce öğretmenleriyle 29 sorudan oluşan 1 mülakat yapılmıştır. Verilerin analizinde, SPPS 12.0 for Windows ve Excel istatiksel programlar kullanılmış ve frekanslar, yüzdeler hesaplanmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.5 olarak alınmıştır. Bu araştırma sonuçlarından yola çıkarak; Türkiye' de eğitim veren ilköğretim okullarının, 4. ve 5. sınıflarında kullanılan ders kitaplarında ciddi sorunların olduğu söylenebilir. Ders kitapları, ilköğretim okullarındaki öğrencilerin öğrenme karakterleri göz önünde tutularak, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerde görev yapan alan uzmanları tarafından yazılmalıdır.
Özet (Çeviri)
I ABSTRACT The purpose of this thesis is to determine the acceptability of the course book that is used at primary school the fourth and the fifth graders of Turkish primary schools. To this end, the learning characters of the students at this level are described. Then, the suitability of the course book that is used in schools at the present time in foreign language teaching is stated according to the students' learning psychology and how it develops the communication skills of the students. Also, it is based on the comments the students and the teachers made, it proposes suggestions to the solutions of the problems in this area. The study was conducted through survey research methodology. The data was obtained by questionnaires that are filled by the primary school students at the fourth and fifth grade level and their English teachers in seven schools in Biga, Çanakkale. These are the state primary schools which started the teaching of English in the 4th grade in primary levels in the 1997-1998 school year due to the 1997 Act of Turkish Ministry of National Education. To this end, seven questionnaires were filled by the teachers of English and 343 questionnaires were filled by the students. (156 5th Grade Students; 187 4* Grade Students) Apart from that, an interview that includes 29 questions was conducted with the teachers of English. The data were analysed using the SPSS 12.0 for Windows and Excel statistic programs. The frequencies, the percentages were calculated. Its significance was taken as 0.5. In the light of the research findings, it could be stated that there are serious problems with the course books that are used at primary school grades 4 and 5 in Turkey. The course book should be written by specialists both from the universities and the Ministry of education, taking into consideration the learning characteristics of young learners at primary level.