A comparative analysis of primary school 3rd and 4th grade ELT coursebooks in Türkiye and Italy
Türkiye ve İtalya'daki ilkokul 3. ve 4. sınıf İngilizce ders kitaplarının karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 906105
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GENÇ İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, Türkiye ve İtalya'daki ilkokul 3. ve 4. sınıf İngilizce Dil Eğitimi (ELT) ders kitaplarının karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Çalışma, organizasyonel yapı, içerik çeşitliliği, kültürel entegrasyon, pedagojik yaklaşımlar ve eğitim materyallerinin genel kalitesi gibi temel yönleri araştırmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış 3. ve 4. sınıflar için standart İngilizce ders kitabı olan“İngilizce 3 Ders Kitabı”ve“Learn with Bouncy Student's Book 4”ile Roma, İtalya'daki ilkokullarda yaygın olarak kullanılan“Hello World 3”ve“Circle Time 4”ders kitaplarını karşılaştırmaktadır. Yöntem olarak, Miekley (2005) tarafından geliştirilen bir ders kitabı değerlendirme kontrol listesi kullanılarak seçilen ders kitapları sistematik olarak değerlendirilmiştir. Özellikle, 3. sınıf ders kitapları için Türkiye tematik bir yaklaşım kullanmakta olup etkinlikler, oyunlar ve öz değerlendirme bölümleri içermekte, ancak İtalya'daki ders kitapları daha zengin kültürel bağlamlar ve özgün materyaller sunarak eleştirel düşünmeyi teşvik etmektedir. Her iki eğitim sistemi de kelime dağarcığı ve dilbilgisi öğrenimini bağlamsal öğrenme ve etkileşimli etkinlikler yoluyla vurgulamakta, ancak dilbilgisi öğretimi ve kültürel temsil anlayışları bakımından farklılık göstermektedir. 4. sınıf ders kitapları ise her iki ülkede de mantıklı bir yapıda içerik sunmakta ve tematik bağlamlarda dilbilgisi ve kelime dağarcığını entegre etmektedir. Türkiye işlevsel dil kullanımına açık kurallar olmadan öğretmeye odaklanırken, İtalya özerk öğrenmeye yönelik anadilde dilbilgisi açıklamaları sunmaktadır. Kültürel unsurlar, çoğunlukla İngiliz kültürü odaklı olup ders kitapları arasında derinlik ve entegrasyon bakımından farklılık göstermektedir. Çalışma, İngiliz Dili Eğitiminde müfredat geliştirme, pedagojik uygulamalar ve politika kararlarına ilişkin görüşler sunmakta, her iki ülkede güçlü yönleri ve iyileştirilmesi gereken alanları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative analysis of primary school 3rd and 4th grade English Language Teaching (ELT) coursebooks in Türkiye and Italy. The study investigates key aspects such as organizational structure, content diversity, cultural integration, pedagogical approaches, and the overall quality of educational materials. The study compares Türkiye's standardized ELT coursebook approved by the Ministry of National Education (MoNE) for 3rd and 4th grade, namely“İngilizce 3 Ders Kitabı”and“Learn with Bouncy Student's Book 4,”with a set of widely used ELT coursebooks in primary schools in Rome, Italy, including“Hello World 3”and“Circle Time 4.”Methodologically, a descriptive content analysis using a textbook evaluation checklist by Miekley (2005) was employed to systematically assess the selected coursebooks. Specifically, for 3rd grade coursebooks, Türkiye employs a structured approach with thematic units featuring activities, games, and self-check sections, albeit with limited cultural depth compared to Italy. Coursebooks in Italy offer richer cultural contexts and authentic materials, fostering critical thinking through real-life tasks and varied literary genres. Both educational systems emphasize vocabulary and grammar acquisition through contextualized learning and interactive activities yet differ in their approach to grammar instruction and cultural representation. For 4th grade coursebooks, both countries present logically structured content with extensive visual aids, integrating grammar and vocabulary in thematic contexts. Türkiye focuses on functional language use without explicit grammar rules, while Italy provides explicit grammar explanations in mother tongue aimed at autonomous learning. Cultural elements, predominantly British in focus, vary in depth and integration across the coursebooks. The study contributes insights into curriculum development, pedagogical practices, and policy decisions in ELT, highlighting strengths and areas for improvement in both educational contexts.