İslam mezheplerinin iyiliği emretme ve kötülükten alıkoyma konusuna yaklaşımları
In sects of Islam, evidencing kidness and discussing to harm methods
  1. Tez No: 145617
  2. Yazar: YUNUS ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET İyiliği emretme ve kötülükten alıkoyma prensibi, İslam mezhebleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. İslam dinînin itikâdî ve siyasî düşünce yönünü ifade eden mezhepler, ister doğrudan olsun, isterse dolaylı yollardan olsun iyiliği emretme ve kötülükten alıkoyma prensibiyle sürekli olarak etkileşim halinde kalmışlardır. Araştırmada İslâm Mezheplerinin iyiliği emretme ve kötülükten alıkoyma metotlarıyla birlikte meseleye karşı getirmiş oldukları izahlar ve uygulamaları anlatılmıştır. Araştırma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde emir, nehiy ve ma'ruf, münker kavramlarının genel olarak sözlük ve terim anlamlan incelenerek, Kur' an ve Sünnetteki yeri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, iyiliği emretme ve kötülükten sakındırmanın aklî ve naklî delilleri ile mezheplerin bu konuyla ilgili görüşlerine yer verilmiştir. Daha sonra İslâm Mezhepleri, konuya yaklaşımları ve uygulamaları dikkate alınarak belli bir sınıflandırma içerisinde üç yöntem şeklinde ele alınmıştır. Bu bilgilerden sonra sonuç bölümünde konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In sects of Islam, to order doing kindness and to keep doing harm is more important. The sects which express the conviction and the directial of political thought of Islamic faith interact with the principals of to order doing kindness and to keep doing harm directly or indirectly. In this search, not only the methods of to order doing kindness and to keep doing harm of the sects but also the explanation and applications of the problem was explained. This search consists of an introduction and two chapters. In the first part, the meanings of the terms which are order, prohibition, kindness, harm were studied and the place of the Qoran and the sunna were explained. In the second part, not only the evidences of to order doing kindness and to keep doing harm but also the opinions of the sects about this subject was discussed. Then the approaches and applications of the sects were taken note and in a certain classification three methods were considered. In the conclusion part, general revision of the subject was evaluated.