Din görevlilerinin halkla ilişkileri (Suşehri ve Akıncılar ilçeleri örneği)
Public relationship of religious staff
- Tez No: 145627
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır.“Din Görevlilerinin Halkla İlişkileri”adlı bu araştırma dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde araştırmanın problemi, denenceleri, sayıltıları, amacı, önemi ve yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde din görevlileri hakkında bilgiler verilmiştir. İmam hatip, müezzin ve din görevlilerinin dikkat etmesi gereken hususlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Sivas'ın Suşehri ve Akıncılar ilçelerinde görev yapan 102 din görevlisi üzerinde uygulanan anketle ilgili bulgular tablolar halinde verilmiş, verilen cevaplar yorumlanmıştır. Dördüncü bölümde ise bazı sorular çeşitli değişkenlerle karşılaştırılmış ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This sutudy was prepared as a master degree at Cumhuriyet University Soscial Scince Institute. This study was named "Public Relationship of Religious Staff is composed of four chapters. At the first part of the research includes; problem of the research, hypothesis, assumption, aim, importance of research and th metodolgy of the study. At the second part; there are some information about the religious staff and was explained what the relgious staff would be pay attention. At the third part; the results of questionnaire which carry out to 102 religious staff working in districts of Sivas(Suşehri and Akıncılar) were introduced to form of table and the answers were commented. At the forth part; some questions confront with the changeable and results were evaulated and proposed some suggestions.