2021 Manavgat yangınına maruz kalanların dini kurumlar ve din görevlilerinin yangınla başa çıkmadaki rolüne ilişkin algıları ve olayın etkisinin kültürel erdemlerle ilişkisi: Karma yöntemli bir araştırma
Perceptions of those exposed to the 2021 Manavgat fire on the role of religious institutions and religious officials in coping with the fire and the relationship between the impact of the event and cultural virtues: A mixed-method research
- Tez No: 958678
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2021 Manavgat yangınının bireyler üzerindeki etkisinin kültürel erdemlerle (yardımseverlik, maneviyat ve kanaat) ilişkisini incelemek ve yangınla baş etmede dini inanç ve uygulamaların, din görevlilerinin ve dini kurumların rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, yangından 2,5 yıl sonra gerçekleştirilmiş olup, yangından etkilenen 19 mahalle ve köyde yürütülen saha çalışmasına dayanmaktadır. Örneklemin tamamı Müslüman ve %94,5'i Manavgat kırsalında yaşayan bireylerden oluşmaktadır. Çalışmada, nitel ve nicel verilerin bir arada değerlendirildiği karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde, 77 yangınzede ile görüşme yapılmış, veriler katılımcılara sorulan, dini inanç ve uygulamaların, din görevlilerinin ve dini kurumların yangınla baş etmedeki rolüne yönelik üç temel soruyla elde edilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde ise, yangın olayının etkisinin kültürel erdemlerle (yardımseverlik, maneviyat, kanaat) ilişkisini test etmek amacı ile 325 yangınzedeye anket uygulanmış, veriler bu ankette yer alan, kişisel bilgi formu, yangın deneyimi formu, Olayların Etkisi Ölçeği (OEÖ) ve Kültürel Erdemler Ölçekleri (Yardımseverlik, maneviyat, kanaat) (KEÖ) ile elde edilmiştir. Nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle üç tema ve on kategori altında incelenmiştir. Bulgulara göre; yangın bireylerde ciddi maddi kayıplara ve geçici ya da kalıcı önemli psikolojik tepkilere yol açmıştır. 77 katılımcıdan 1'i, herhangi bir dini inanç veya uygulamanın yangınla baş etmede kendisine fayda sağlamadığını ifade etmiş, buna karşılık 76 katılımcı, dini inanç ve uygulamaların kendisine destek olduğunu dile getirmiştir. 2 katılımcı başta Allah'ın takdirine isyan ettiğini, 3 katılımcı ise intiharı düşündüğünü söylemiş ancak maneviyat ve dini inançlarının da yardımıyla bu düşüncelerinden vazgeçtiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca 77 katılımcıdan 72'si, afet sürecinde cami imamları ve diğer din görevlilerinin sahada aktif rol alarak halka maddi ve manevi destek sunduğunu belirtmiştir. 5 katılımcı ise, din görevlilerini sahada görmediğini ifade etmiştir. Katılımcılar ayrıca, camilerin yangın sürecinde kriz koordinasyon merkezi olarak yangınzedelere maddi ve manevi destek sunduğunu belirtmişlerdir. Bu bulgular, 2021 Manavgat yangınında dini inanç ve uygulamaların, dini kurumların ve din görevlilerinin yangınla başa çıkmada etkin bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Nicel veriler, SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda araştırmaya katılanların Kültürel Erdemler Ölçekleri ve Olayların Etkisi Ölçeği ile ilgili görüşlerinin genel olarak demografik özelliklerine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaştığı, kadınların, ileri yaşta olanların, eğitim düzeyi düşük olanların, çiftçilerin, gelir düzeyi düşük olanların, yaralananların, akraba ve tanıdıklarında yaralanma ve can kaybı olanların, çok mal kaybı yaşayanların, çadırda ve prefabrik evde kalanların yaşanan travmadan daha çok etkilendikleri tespit edilmiştir. Kültürel Erdemler Ölçekleri olan Yardımseverlik, Maneviyat ve Kanaat ölçekleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğu, maneviyatın, kanaatkâr yaşamı ve yardımseverliği teşvik ederek bireylerin yangınla baş etmesinde rol oynadığı tespit edilmiştir. Olayların Etkisi Ölçeği alt boyutları olan Yeniden yaşama, Kaçınma ve Aşırı uyarılma alt boyutları ile maneviyat ve kanaat arasında pozitif yönlü ve zayıf düzeyde korelasyon ilişkileri olduğu, maneviyatın travmayı tamamen ortadan kaldırmasa da bireylerin travmayla yüzleşmelerini ve yaşananları anlamlandırmalarını sağlayarak baş etme sürecinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Nicel ve nitel bulgular karşılaştırıldığında, verilerin büyük oranda birbirini doğruladığı ve tamamladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the impact of the 2021 Manavgat fire on individuals and cultural virtues (benevolence, spirituality, and contentment) and to reveal the role of religious beliefs and practices, religious officials, and religious institutions in coping with the fire. The research was conducted 2.5 years after the fire and is based on fieldwork conducted in 19 neighborhoods and villages affected by the fire. 94.5% of the sample consists of individuals living in rural Manavgat. In the study, a mixed method was used in which qualitative and quantitative data were evaluated together. In the qualitative part of the study, 77 fire victims were interviewed and data were obtained through three basic questions asked to the participants, regarding the role of religious beliefs and practices, religious officials and religious institutions in coping with the fire. In the quantitative part of the study, in order to test the relationship between the impact of the fire event and cultural virtues (helpfulness, spirituality, conviction), a survey was applied to 325 fire victims, and the data were obtained with the personal information form, fire experience form, Impact of Events Scale (IES) and Cultural Virtues Scales (Helpfulness, Spirituality, Conviction) (CVS) included in this survey. Qualitative data were examined under three themes and ten categories using the content analysis method. According to the findings; the fire caused serious material losses and temporary or permanent significant psychological reactions in individuals. One out of 77 participants stated that any religious belief or practice did not help them in coping with the fire, whereas 76 participants stated that religious beliefs and practices supported them. Two participants said that they initially rebelled against God's will, and three participants said that they thought about suicide, but they gave up these thoughts with the help of their spirituality and religious beliefs. In addition, 72 out of 77 participants stated that mosque imams and other religious officials took an active role in the field during the disaster process and provided material and moral support to the public. 5 participants stated that they did not see religious officials in the field. Participants also stated that mosques provided material and moral support to fire victims as crisis coordination centers during the fire process. These findings reveal that religious beliefs and practices, religious institutions and religious officials played an active role in coping with the fire in the 2021 Manavgat fire. Quantitative data were analyzed with SPSS package program. As a result of the analysis, it was determined that the views of the participants regarding Cultural Virtues Scales and Impact of Events Scale differed statistically significantly in general according to their demographic characteristics, and that women, the elderly, those with low education level, farmers, those with low income level, those who were injured, those who had relatives and acquaintances injured and lost their lives, those who had a lot of property loss, and those who lived in tents and prefabricated houses were more affected by the experienced trauma. It was determined that there was a positive and moderate relationship between the Cultural Virtues Scales of Helpfulness, Spirituality and Contentment, and that spirituality played a role in individuals' coping with fire by encouraging contented living and helpfulness. It was determined that there were positive and weak correlations between the Impact of Events Scale sub-dimensions of Reliving, Avoidance and Overstimulation and spirituality and contentment, and that although spirituality did not completely eliminate traumatic symptoms, it was effective in the coping process by enabling individuals to confront the trauma and make sense of what was experienced. When quantitative and qualitative findings are compared, it is seen that the data largely confirm and complement each other.