Kemalettin İbn-i Hümam'a göre insan fiilleri
Human movements according to Kemalettin İbn-i Hümam
- Tez No: 145628
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI ÖZET Çurak, Halil, 'Kemaleddin İbn-i Hümam'a Göre İnsan Fiilleri'.(Yüksek Lisans Tezi), Danışman : Prof.Dr.Ramazan ALTINTAŞ. Kemaleddin İbn-i Hümam'a Göre İnsan Fiilleri adını taşıyan bu çalışmamızda İbn-i Hümam'ın insan fiilleriyle ilgili görüşlerini ortaya koymaya çalıştık. Tezimiz giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun önem ve amacı, çalışmada takip ettiğimiz metot ve kaynaklatın neler olduğu, İbn-i Hümam'ın hayatı, eserleri, ilmi kişiliği ve kelamcılığından bahsettik. Birinci bölümde; İnsanın fiillerinin meydana gelişi başlığı altında fiil, irade, kudret, yaratma, kesb, kavramlarını geleneği göz ardı etmeden İbn-i Hümamın değerlendirmesiyle ele aldık. İkinci bölümde ;İnsanın fiilleriyle ilişkili konulardan kaza-kader, ecel ve rızık anlayışlarını aynı metodla sunduk. Üçüncü bölümde ise ; Fiillerin vasıflanışıyla ilgili konulardan güzel ve çirkin, adalet ve zulüm, teklif, salah ve aslah ve hidayet ve dalaletin nasıl anlamlandırıldığını diğer bölümlerdeki gibi ortaya koyduk. Tezimiz sonuç kısmında değerlendirme ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
VII SUMMERY Çurak,Halil, human movements according to Kemaleddin İbn-i Hümam. Consultant : Prof.Dr. Ramazan ALTINTAŞ İn our work called 'human movements according to Kemaleddin İbn-i Hümam' we tried to bring up his views about human movements. Our thesis consist of three parts and an introduction. In the introduction part we told the importance of the subject, the methods we used, the sources we benefited from, ibn-i Hümam's life, his works his scientific identity and his speeches (utterances). İn the first section, under the tidle of the existance of human movements, we considered movement, will, power, creating and acguiring without ignoring the customs with the evaluation of İbn-i Hümam. İn the secont section we explainet the act of worship, oppointed time and daily bread with the evaluation of İbn-i Hümam. İn the third section we explainet the being described of movements beauty and ugly, fair and cruelty, guidence and how they got meanings. Our thesis finishes in evaluation in the conclusion part.