Franz Kafka'nın romanlarında devlet-birey ilişkisi
The connection in the state-ivdividual of Franz Kafka's novels
  1. Tez No: 145637
  2. Yazar: FAİK ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, Franz Kafka'n ın Dava, Şato, Kayıp (Amerika) romanları ile Değişim ve Cezalılar Kolonisi öykülerinde, devlet-birey ilişkisi ele alınmıştır. İlk aşamada, 1883-1924 yıllan arasında yaşayan Kafka'nın yaşamı ve kişiliği ele alınmıştır. Kafka yaşamı ile olsun, kişiliği ile olsun, yapıtları ile olsun dünya edebiyatında önemli bir yer edinmiştir. Kafka'nın yapıtlarının arka planında, yıkılmak üzere olan Avusturya- Macaristan İmparatorluğu vardır. Bu imparatorluktan hareketle yirminci yüzyılın evrensel sorunlarını yapıtlarında ortaya koymuştur. İkinci aşamada, Kafka'nın yapıtları incelenmiştir. Kafka, Dava'da, Joseph K.'nın suçsuz yere tutuklandıktan sonra mahkeme ile olan ilişkisini anlatır. Joseph K., suçsuz olduğunu ispatlamak için Avukat Bey'den, Tüccar Block'tan, Ressam Titorelli ve kadınlardan yardım ister. Joseph K., suçunu bile öğrenemeden devlet tarafından öldürülür. Şato'da, bir köye kadastro memuru olarak atanan K.'nın başından geçen olaylar, geleceğin dünyasındaki hukuk ve yargı sistemine olan güvensizliğin sembolik ifadesidir. K.'nın amacı şatoya ulaşıp kadastrocu olduğunu göstermektir; fakat bu amacına ulaşamaz. K., şatonun köydeki temsilcisi Klamm'a ulaşmak için köylülere başvurur. Kafka, Şato'da toplum içinde silikleştiği için topluma yabancılaşan“birey”i verir. Kayıp'da, Amerika'ya gitmek zorunda kalan Kari Rossmann'ın bu ülkede başından geçen olayları anlatır. Rossmann'ın amacı, bir iş bulmaktır. Birkaç işe girip çıkar, en sonunda tiyatroculuk işini bulur. Değişim 'de, Gregor Samsa'nın böceğe dönüştükten sonra ailesiyle yaşadıklarını anlatır. Yazar, burada bize, duygusallığın kaybolduğu bir dünyada, yüzeysel ilişkilerin bizi götüreceği tehlikeyi gösterir. Cezalılar Kolonisi'nde, yabancı bir ülkeden gelen bir Konuk'un geldiği ülkenin çarpık, geri kalmış hukuksal yapısını anlatır. Üçüncü aşamada, devlet, bürokrasi ve mahkeme gibi temel kavramlar tanımlanmıştır. Sonra Kafka'nın yapıtlarında devlet, bürokrasi, mahkeme, avukatlar, haberciler, memurlar ve kadınlar ele alınıp bireyin özgürlük ve yabancılaşma problemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, it has been dealt with the relation about state-individual in the stories named“Changing”,“The Colonies Punished”and also in the novels“Trial”,“Castle”,“The Lost (America)”written by Franz Kafka. In the first stage, it has been handled Kafka's life and character-who lived between 1 883-1924. Kafka got an important place int he world literature thanks to his life and also his products. Kafka, opened a new and endless way in the world literature by his Works. In the back plan of his works, there is an emperorship on Avusturia-Hungary moving from this emperorship, he put forward to the problems of 20th century. In the second stage, works of Kafka have been reviewed. In his work named“Trial”, he tells the connection between Joseph K. and court, after being arrested of Joseph K. who is innocent. To preve that he is innocent, Joseph K. wants help from Mr. Lawyer, Merchant Block and Painter Titorelli and also from the women. Joseph K. has been killed by the state. In“The Castle”, the events experienced by cadastreman who was appointed to a village is a description of distrustring about the law and judgement system of the tomorrow's world. Joseph K. İs killed by the state without realizing his crime. In another work named“Castle”, he writes about the experiences of somebody named K. who is appointed for a village as cadastro officer. K's purpose is to show that he is a cadastreman, by reaching the castle, but he cannot attation to this aim. K. talks to the villagers, to reach Klamm, who is a rep resenter of the castle in the village. Kafka tells about individual alienating in society because of absence. In his book“The Lost (America)”, he tells the events, which Karl Rossmann experienced in America, where he had to go. The target of Rossmann is to find a job. He tries some businesses, in the end, he finds a job in theatre. In“Chaning”, he writes about the process which Gregor Samsa lives together with his family, after his changing into bug. Author shows the danger which hte simple connections will take us to a world where the sensitivity disappears. In“The Colonies Punished”, he draws an underdeveloped legal structure of a foreign country from where a guest comes. In the thirdy stage, some main concepts like state, biirocracy and court have been described. Then, in the Kafka works, the problems over state, biirocracy, court and lawyers, messages, officers and women are reviewed especially the problems of individual's freedom and alienation.