Standart örnekleme tabloları ve bir uygulama
Standard sampling tables and an exercise
- Tez No: 145636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada kabul örneklemesi için kullanılan kabul planlarını doğrudan sağlayan standart örnekleme tabloları incelenmiş ve bir uygulama yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kalite kontrolü ile ilgili tanımlar, kalite kontrol organizasyonu ve istatistiksel kalite kontrolü anlatılmıştır. İkinci bölümde kabul örneklemesi ve örnekleme planlarının türleri anlatılmış, konuyla ilgili çeşitli örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde standart örnekleme tablolarından Dodge- Romig ve MIL- STD 105 D tabloları, gelişme süreçleri ve kullanımları esas alınarak anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise Kayseri ilinde kanepe üretiminde bulunan iki firmadan alınan verilerle standart örnekleme tablolarının uygulanışı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, standard sampling tables that ensure directly the acceptance plans used for acceptance sampling were investigated and an exercise was done. This study consists of four sections. In the first section, definitions relatied to quality control, quality control organization and statistical quality control were discussed. In the second section, acceptance sampling and the types of sampling plans were discussed and exercises including these subjects were presented. In the third section, Dodge- Romig and MIL-STD 1 05 D from the standard sampling tables were discussed by the way that based on developing periods and usage of them. In the fourth section, an example of using the standard sampling tables for the data obtained from two firms producting sofa in Kayseri was given.