Misyon ve İnciller
Mission and the Gospels
- Tez No: 145639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Misyon, Hıristiyanlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Bunun anlamı, güzel haberleri veya İndileri, kilise mensubu olmayan kişilere duyurmak, her Hıristiyana düşen bir görevdir. Ayrıca kilise tarihinde misyon, değişik yüzyıllarda içinde bulunulan şartlara uyarlanmıştır. Bu tezin amacı, misyon ile ilgili doğrudan ve dolaylı terimler ve Hıristiyanlık' m misyon anlayışını açıklamaya çalışmaktır. Tez, bir giriş, iki bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir. Girişte çalışmanın konusu, amacı ve metodu hakkında bilgi verdikten sonra birinci bölümde misyon ve onunla ilgili terimlere değindik. İkinci bölüm, Hıristiyanlıktaki misyon doktrini incelemektedir. Bu bölüm, İncillerdeki Tanrının, Kutsal Ruhun, Mesihin ve Apostolik dönem kilisesinin misyonunu mütalaa etmektedir. Sonuç ise belirtilen bölümleri özetlemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mission is an intrinsic part of Christianity. This means that proclaiming the good news or the Gopsels to outside the church is a duty binding on every individual Christian. Furthermore, mission has adopted according to conditions through centuries in history of the church. The intention of this thesis is to try to explicate mission and related terms with it directly and inderectly and understanding of mission in the Christianity. The thesis consist of an introduction, two chapters and conclusion. After giving information about subject, goal and methodology of the study in introduction, we deal with mission and its related terms in the first chapter. The second chapter examines doctrine of mission in Christian understanding. This chapter considers about what means missio Dei or mission of God, Holy Spirit, Christ and Apostolic Church in the Gospels. The conclusion summarizes the preceding chapters. II