Misyon ve misyona ulaşmada süreç yönetimi ve Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürlüğü'nde bir uygulama
Process management in reaching at mission and vision and a case study in the General Director of PTT
- Tez No: 196614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Misyon ve vizyon son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gündemlerini sürekli meşgul eden, ülkelerin kamu ve özel sektör kuruluşlarının faaliyetlerinde göz önünde bulundurdukları vazgeçilmez kavramlar haline gelmiştir.Vizyon ve misyon kavramları yapıları itibariyle zaman ufku ve planlama gerektirmekte olup gerçekleşebilmeleri için birçok alt yapısal sistemlere ihtiyaçvardır.Konunun bu özelliği yönüyle misyon ve vizyona ulaşmak için gerekli alt yapısistemleri ilgili bölümlerde açıklanmış ve bu alt yapı sistemlerinden elde edilen katma değerlerle misyon ve vizyona ulaşılabileceği anlatılmıştır.Bu kapsamda sistem yaklaşımı, sistem yaklaşımında süreç, süreç yönetimi vesüreçlerle yönetim çalışmalarından misyon ve vizyona giden yol açıklanmıştır.Bu konuda PTT Genel Müdürlüğü'ndeki fonksiyonel yönetim tarzından süreçlerin yönetimine geçiş çalışmaları hakkında örnekler sunulmuştur.Bu örneklerde de görüleceği gibi kuruluşun öncelikle ana statü ve birimgörevleri olarak belirlenen iş ve işlemlerin iş analizleri yapılmıştır. Bu işanalizleri ISO 9001 Şartlar Standardının maddeleri ile ilişkilendirilmiş ve kodlanmıştır. Kuruluşun kanun ve ilgili mevzuatlarda belirtilen iş analizi yapılmış görevlerine ait Süreç Kartları ve İş Akış Şemaları hazırlanarak, süreçzincirleri oluşturulmuştur. İş ve işlemlerin gerçekleştirilmesindeki etkinliğinartırılması için hazırlanan süreç zincirleri dokümantasyonundan personelinfaydalanması sonucunda ortaya çıkan verimlilik artışı gözlemlenmiştir.Kuruluşta süreçlerin yönetilmesi uygulamalarının öncesi ve bugünüdeğerlendirilerek, süreçlerin yönetiminin kuruluşa kazandırabileceği katmadeğerler ve kurumda alınması gereken fonksiyonel yönetim değişikliklerine aitkararlar hakkındaki değerlendirmeler sonuç bölümünde belirtilmiştir.Konunun bütünü incelendiğinde Misyon ve Vizyona ulaşmak için, sistemyaklaşımından süreç yönetimine, süreç yönetiminden, süreçlerle yönetime kadargeçirilecek merhaleler ve sıralaması görülecektir.Anahtar Kelimeler : Standart, Sistem, Süreç, Kalite, EFQM, KalitePolitikası, Misyon, Vizyon, Posta, PTT, Menzil
Özet (Çeviri)
PROCESS MANAGEMENT IN REACHING AT MISSION AND VISIONAND A CASE STUDY İN THE GENARAL DİRECTORATE OF PTT(M.Sc. Thesis)Muzaffer CANTURKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCEDecember 2005ABSTRACTIn recent years, mission and vision have become indispensable concepts whichoccupy continuously the agenda of the developed and developing countries andare taken into consideration by the countries, public and private institutions intheir activities.Concepts of mission and vision require time horizon and planning as per theirstructures and many infrastructural systems are needed in order to realizethem.From this aspect, the required infrastructural systems are described in therelated chapters and it is explained that with the added values it is possible toreach mission and vision.In this context, the routes from the studies of system approach, the process inthe system approach, the process management, management with processes tomission and vision have been explained.On this subject, some examples related to accession studies of GeneralDirectorate of PTT from functional management style to process managementhave been presented.As can be seen on these examples, analyses of operations and transactions whichare determined as the main status and unit duties of the establishment havebeen made. These analyses have been related and coded with the articles of ISO9001 Conditions Standards. The Process Cards and Operation Flow Schemes ofthe duties of the establishment which are included in the laws and relatedregulations and of which operation analyses were made have been prepared andprocess chains have been formed. The personnel have benefited from theprocess chains documentation which was prepared for increasing the efficiencyof the operations and transactions and as a result an increase in the productivityhas been observed. The former and the present situation of the processmanagement applications in the establishment has been evaluated and theevaluation concerning the surplus values which will be contributed to theestablishment thanks to the process management and the decisions related tothe functional management changes that have to be taken are specified in theresult section.When the subject is examined entirely, the phases and order of these phases tobe proceeded in orders to reach mission and vision from system approach toprocess management, from process management to management with processescan be seen.Key Words : Standard, System, Process, Quality, Quality Policy, Mission,Vision, Post, PTT, Distance