L'opposition du mal et de la solidarite dans La Peste d'Albert Camus
Albert Camus'un Veba adlı romanında kötülük ve dayanışmanın karşıtlığı
- Tez No: 145641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET 20. yüzyılın önemli Fransız yazarlarından biri olan Albert Camus'nün Veba adlı eserinde kötülük ve dayanışmanın karşıtlığını, yazarın düşünce ve yaşadığı dönemi de göz önüne alarak incelemeye çalıştık. Eser, Camus'nün saçma (absürde) ve başkaldırı (revoke) dönemleri diye adlandırılan dönemlerden ikincisi içinde yer alır. Eserde Camus'nün felsefesini şekillendiren temel konuların hemen hepsini az çok bulmak mümkündür: hayatın monotonluğu, mekanik bir yaşam, hızla geçen zaman, intihar, kaçış, ölüm, başkaldırı, dayanışma... Camus eserinde veba hastalığını kötülüğün yani saçmanın bir sembolü olarak kullanır. Veba romanda acının (souffrance), iç sıkıntısının (angoisse), ayrılığın (separation) ve ölümün (mort) sebebidir. Veba dar anlamıyla insanların öldüğü bir savaş; geniş ve temel anlamıyla yaşamın kendisidir. Dr. Rieux ve arkadaşlarının birlikte vebaya karşı oluşturdukları mücadele dayanışmanın güzel bir örneği olarak romanda karşımıza çıkar. Bu dayanışma yine dar anlamıyla, Camus'nün de içinde yer aldığı direnme hareketinin (Resistance) II. Dünya Savaşı' nda Almanların Fransa'yı işgaline karşı yaptıkları mücadele olarak görülebileceği gibi, geniş ve asıl anlamıyla insanın yazgısına karşı bir başkaldırısıdır. Çalışmamızın başında, Camus'nün düşüncelerine ve dönemine yer verdikten sonra, Veba'nın simgesel ve gerçekçi yanlarını göstermeye çalıştık. İkinci bölümde, öncelikle acı, ayrılık, ölüm gibi insanları mutsuz kılan nedenleri göstermeye çalışarak romanın dramatik, mitik ve gerçekçi yönlerini incelemeye çalıştık. Daha sonra, romandaki kötülük unsurlarını ortaya koyarak, insanların bunlardan kurtulmak için başvurdukları yollan göstermeye çalıştık ve zamanla bu bireysel başkaldırmaların dayanışmaya giden yolda birleştiğini gözlemledik. Kötülük sorunu ve acı çekme zorunluluğu ile karşı karşıya kalan insanlığın evrendeki genel durumunun işlendiği bu romanda, ortak bir soruna karşı gösterilen dayanışmada somutlaşan ortak bir tepkinin insanları mutluluğa götüren tek çözüm yolu olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT We tried to analyze the controversy of the evil and the solidarity in the work of Albert Camus, who is one of the most important writers of the 20th century, called plague regarding the writer's thoughts and his time. The work takes part in the latest one of the ages called“ absurd”and“rebellion”. In the work, it is possible to find almost all the basic concepts which form Camus'philosophy; the monotonious of the life, a mechanical life, time passing very fast, suicide, flee, death, rebellion, solidarity... Camus, in his work, uses plague as a symbol of evil, that is, absurdity. In the novel, plague is the source of suffering, depression, seperation and death. In a narrow meaning, plague is the war that people die, in a vast and basic meaning is the life itself. The struggle that Dr. Rieux and his friends created against“Plague”occures in the novel as a good example of solidarity. This solidarity can be not only seen as the struggle of resistance movement, in which Camus also takes place, against German's invasion of France in the second World War but also it can be seen as a rebellion of the people aganist their fates. At the beginning of our work, after indicating the Camus' thoughts and his age, we tried to show Plague's symbolic and realistic sides. In the second part, by trying to show the reasons which make people unhappy such as sorrow, seperation, and death, we tried to analyze the dramatic, mythic and realistic sides of the novel. Later, by exposing the evil items in the novel we tried to show the ways that people applied to escape from them and by the time, we observed that this individual rebellions joined with the way going to the solidarity. In this novel in which the general condition of humanity that faced with the problem of evil and compulsory of suffering in the universe was emphasized, we observed that a common reaction in a solidarity manner shown aganist a common problem is the only solution that takes people to the happiness.