Veri Zarflama Analizi (Data Envelopment Analysis - DEA) ve göreceli etkinlik analizi üzerine bir uygulama
Data Envelopment Analysis (DEA) and an application on relative efficiency
  1. Tez No: 145642
  2. Yazar: OĞUZ KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, öncelikle etkinlik ölçümünde kullanılan temel kavramlar ele alınmıştır. Daha sonra Veri Zarflama Analizine bir giriş yapılarak, yöntemin tarihçesi, uygulama alanları, diğer yöntemlere göre avantaj ve dezavantajları açıklanmıştır. Ardından Veri Zarflama Analizinde kullanılan matematiksel modeller incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında, OECD ülkelerinin telekomünikasyon sektörleri incelenmiş, sektöre ait temel göstergeler açıklanmış ve bu göstergelerin dünya genelinde ve OECD ülkelerindeki dağılımlarına ilişkin bilgiler verilmiştir. Veri Zarflama Analizi yardımıyla OECD ülkelerindeki telekomünikasyon sektörlerinin etkinlik skorları ölçülerek karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, ülkemiz telekomünikasyon sektöründe yapılması gereken iyileştirmeler tespit edilmiş ve gerekli görülen öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, first of all, basic concepts used in efficiency measurement have been investigated. After that, the history and aplication areas of this technique and its advantages and disadvantages according to other techniques have been explained by introducing Data Envelopment Analysis. In the application part of this study, telecommunication sectors of the OECD countries have been investigated, indicators of the sector have been explained, information about distribution of indicators in the world and OECD countries has been given. Efficiency scores of telecommunication sectors in the OECD countries have been measured and compared by means of Data Envelopment Analysis. According to analysis results, improvements necessary for our telecommunication sector has been determined and necessary recommendations have been given.