TEFL curriculum in the fourth grades of primary schools in Turkey
Türkiye'de ilköğretim dördüncü sınıflarda yabancı dil olarak İngilizce öğretimi müfredatı
  1. Tez No: 145649
  2. Yazar: AJDA GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
II ÖZET Bu yüksek lisans tezi temelde Sivas'taki devlet ve özel okulların dördüncü sınıfındaki yabancı dil olarak İngilizce'nin öğretimi ile ilgilidir. Bölüm I başka bir dil öğrenmenin önemini, yabancı dil öğretiminin gelişimini, hipotezi ve çalışmanın amaç ve kapsamını tanıtıyor. Bölüm II literatür taraması yapıyor: yabancı dil olarak İngilizce öğretimi/ ikinci dil olarak İngilizce öğretimi farkını, hem dünyada hem de Türkiye'de ilköğretimdeki İngilizce öğretimi hakkındaki çalışmaları ve Türkiye' deki ilköğretim müfredatım ve eğitim sistemini açıklıyor. Bölüm III 2003-2004 akademik yılında Sivas'ta ilköğretim okullarında çeşitli İngilizce öğretmenler, öğrenciler ve velilerle yapılan betimsel araştırma ve onun sonuçları ile ilgilidir. Bölüm IV ilköğretim dördüncü sınırlarındaki İngilizce öğretimini, İngilizce dersi ile ilgili önerileri içeriyor. Bu bölüm ayrıca İngilizce öğretmenlerine (TPR) öğretim metodu gibi önerileri, oyunlar ve şarkıların rolünü ve çift yada grup çalışması hakkında bilgileri de kapsıyor. Çalışmanın sonuç kısmı ek önerileri içeriyor.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This master thesis is basically concerned with the teaching of English as a foreign language in the fourth grades of public and private primary schools in Sivas/Turkey.- Chapter I introduces the importance of learning another language, the development of teaching a foreign language, the hypotheses and the aim and scope of the study. Chapter II does a review of literature: EFL/ESL difference, studies on TEFL for primary schools both in the world and in Turkey, and this chapter also defines the education system and primary school curriculum in Turkey. Chapter III deals with the descriptive research on TEFL and its results which has been done in primary schools with various English teachers, students and parents in Sivas in the 2003-2004 academic year. Chapter IV states suggestions for teaching English to fourth grade students in primary schools. This chapter also introduces suggestions for TEFL teachers such as the Total Physical Response (TPR) teaching method, the role of games and songs, and the importance of pair or group-work. The conclusion part gives further suggestions of the study.