Cumhuriyet döneminde ortaöğretimde felsefe eğitimi ve sorunları
- Tez No: 145650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de ortaöğretimdeki felsefe eğitimi ve genellikle felsefe eğitiminin sorunları Türk eğitim sistemleri çerçevesi içinde incelenmiştir. Ortaöğretimdeki felsefe eğitimi incelenirken; konunun bir bütün olarak anlaşılması için, felsefe eğitiminin de tarihselliği verilmeye çalışılmıştır. Felsefe eğitiminin şuan ki durumu incelendiğinde, bu öğretim alanına gereken önemin verilmediği ortaya çıkmaktadır. Bunun nedenleri arasında da, yıllardır felsefeye karşı takınılan olumsuz tavrın etkili olduğu gösterilebilir. Ayrıca bu çalışmada, cumhuriyet döneminde felsefe dersinin müfredat programının sık sık değiştirildiği vurgulanmıştır. Felsefe dersinin öğretimi sırasında ortaya çıkan problemlerin; metin okuma ve okuduklarını sorgulayabilme yönteminin uygulanabileceği, yurttaşlık eğitimi, demokrasi bilinci ve Atatürkçülük düşüncesi üzerine kurulu bir müfredatla çözülebileceği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study the problems of teaching philosophy in secondary education and of philosophy education in general are investigated within the frame of Turkish educational systems. As the specific subject philosophy teaching in secondary education is chosen, but its historical baekground is also examined in order to present the process as a whole. When the actual situation is scrutinized, it appears that due importance is not given to this particular field of education. Among its reasons, a continual negative attitude to philosophy can be mentioned. It is also emphasized that the teaching programms of this curriculum are often changed during the period after the establishment of the Republic. Here the main argument is that the problems which a rise in the process of teaching philosophy, as the practice of the method of questioning the meanings of the text, can be solved by a curriculum program based on citizenship education, consciousness of democracy and Kemalist thought.