Türkiye'de insan haklarının gelişim süreci ve insan hakları alanında faliyet gösteren sivil toplum kuruluşları: İnsan Hakları Derneği ve MAZLUMDER üzerine bir inceleme
The development of human rights in Turkey and civil social organizations active in field of human rights: One experimentative chapter focusing on the organization of human rights and organization for Human Rights and solidarity for oppressed people
  1. Tez No: 145656
  2. Yazar: RECEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ERCİNS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Son yıllarda giderek artan bir yoğunlukta tartışılan konuların en başta gelenleri arasında İnsan Haklan ve Özgürlükleri' nin bulunduğu kuşkusuzdur. Konunun önemi uluslararası boyuttadır. İnsanın her yerde ve her dönemde aynı olan ortak özellikleri, tarihin doğurduğu karmaşık bir yumak içinde zamana ve mekana göre çeşitli tarzlarda algılanmıştır. Ama bu yumak hangi ucundan çekilirse çekilsin niteliği bakımından bütün insanları doğrudan dogruya ilgilendirir. Tarihin derinliklerinden gelen ve günümüzdeki önemi -iyice artan İnsan Haklan konusu, bu nedenle tam bir uluslararası nitelik kazanmıştır. Ama işin bir de ulusal yanı vardır. İnsanlığın bütününü kapsamına alan konumuzun belli bir ulus veya topluluk tarafından nasıl algılandığı, sorunların ne ölçüde gerçek kabul edilip hangi çözüm yollarının önerildiği ve denendiği de önemlidir. Bir ulusun İnsan Haklarına ve Özgürlüklerine verdiği değerin derecesi az veya çok, uluslararası boyutlara çıkan sorunların toplam çözümü için bir katkı getirir. Bundan dolayıdır ki bugün yurdumuzda İnsan Haklan ile Özgürlükler sorunu her alanda kendini göstermektedir. Türk inşam da bu sorunlar yumağının karşısmdadır. Saygınlığımızın ölçüsü, bu konudaki tutumumuza bağlıdır. En önemlisi de Türk insanının göreceli de olsa mutluluk ve huzura erişmesi, kendisine, ulusuna, uluslararası âleme yararlı olması, sorunların ilk planda ulusal düzeyde nasıl çözüme bağlanacağı ve giderek bu çözümlerin ne ölçüde, doyuruculuğa ulaşacağı konularının açıklığa kavuşmasına bağlıdır. Bu bağlamda“İnsan Hakları”alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlannın da önemini göz ardı etmemek gerekir. Bu çalışma;“İnsan Haklarının Tanımı Düşünsel Kökenleri ve Temelleri”,“Türkiye'de İnsan Haklarının Gelişim Süreci”,“Türkiye'de İnsan Haklan Bağlamında Temel Hak ve Özgürlüklerin Genel Görünümü”,“Sivil Toplum Kavramı ve Türkiye'de İnsan Haklan Alanında Faaliyet Gösteren Sivil Toplum Kuruluşlan”olmak üzere dört teorik bölüm ve“Türkiye'de İnsan Hakları Alanında Faaliyet Gösteren Sivil Toplum Kuruluşlan Üzerine Bir İnceleme: İnsan Haklan Derneği ve MAZLUMDER”başlıklı bir uygulama bölümü olmak üzere toplam beş bölümden oluşmaktadır. I
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is no doubt that Human Rights and Freedom is among at first subjects that have been discussed in an increasing ensity in recent years.A historical development has brought the subject nowadays. The subject importance is in international dimension. People's properties which are same in each place and period have been perceived in different styles according to time and place in complex ball which the history brought about.But no matter f?om which sides this ball interests all people directly by means of its qality, Because of this, the subject of Human Rights which comes from the deep of the world and whose importance has increased nowadeys has gained an international quality. But, there is also national aspect of the issue. How our subject which involves the whole human being has been perceived by a certain nation or a society, in which measure the problems have been accepted in real, what solition ways have been advised and have been tried is also important. Whether a level of the value which a nation gives Human Rihts and Freedom is littel or much, this brings a contribution for the solution of the problem which climbs to the international dimension. Because of this, the problem of the Human Rights and Freedom comes on scene in each field in our country nowadeys. Turkish People are also againts this trouble ball. The measure of our estem is based on our attitude in this subject. The most precisely, it is on the clearness of the subjects such as Turkish person's acquirement of happines and peace even if it is relatively; his being to be beneficial for himself. His nation and international statue at first plan; in which scale these solitions will acquire the satisfaction. In that aspect, the importance of civil society foundations which act in Human Rights field should not be forgetten. This study consist of five chapters four theoretical chapters such as“The Definition of Human Rights and Their Bases”,“The Development of Process of Human Rights in Turkey”,“The General Viev of Basic Rights İn Turkey”and“Civil Social Organizations and Civil Social Organizations Active in Field of Human Rights in Turkey”and“One Experimentative Chapter Focusing on Civil Social Organizations Active in Field of Human Rights in Turkey: The Organization of Human Rights and Organization for Human Rights and Solidarity for Oppressed People”II