Keskin ilçesinde sosyo-kültürel değişim ve dini hayat üzerine sosyolojik bir inceleme
A sociological rescarch on socio-cultural changes and religion of district of Keskin
- Tez No: 145658
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ TATLILIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Bu araştırma, Keskin ilçesinin sosyo-kültürel yapısını içermektedir. Üç bölüm halinde sunduğumuz bu çalışmanın giriş kısmında araştırma hakkında metodolojik bilgiler verilmiştir. I. Bölümde kavramsal ve kuramsal çerçeve açıklanmıştır. II. Bölümde :Araştırma alanının sosyo-kültürel yapısı, hareketlilik ve değişim kanunlarına yer verilmiştir. III. Bölümde ise sosyal hareketlilik ve değişim perspektifinde, araştırma alanında dini hayat, inanç, tutum ve davranışlar gibi konulara değinilmiştir. Son olarak çalışmamızın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research explains the socio-cultural structure of district of Keskin. It has been presented by three different part. In introduction part, a genaral methodological information about the research is given. At the first part, cerceptual and theoretical frame is explored. The second part is based on the socio-cultural structure of research area, behaviour and change. As for third part, it is dealt with the subject of religious life, beleif, attitude and behaviours of the research area from the perspective of social movement and change. As a result, a genaral evaluation of the study is given. VI