Sektörel dış ticaret şirketleri ve Sivas'ta uygulanabilirliği
Sectoral foreign trade companies and possibilities for applying in Sivas
  1. Tez No: 145659
  2. Yazar: MUTLU TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SADIK ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler 1970'li yıllardan itibaren değişen ekonomik anlayışlar çerçevesinde gittikçe artan bir önem kazanmaya başlamış ve ekonomik gelişmenin motoru oldukları fark edilmiştir. Bu büyük gücün sahip olduğu potansiyelin yurt içi pazarlar kadar yurt dışı pazarlarda da değerlendirilmesi ile ülkenin ekonomik gelişmesine katkı yapacağı anlaşılmıştır. İhracat günümüzde yaşanan hızlı değişimler ve globalleşen dünya ekonomisinde gün geçtikçe önemi artan bir faaliyet olmuştur. Türkiye de dünyadaki bu gelişmelere paralel olarak 1980 yılından itibaren ihracata özel bir önem vererek ihracat performansını çeşitli teşviklerle artırmaya çalışmıştır. Bu süreçte ihracata yönelik farklı organizasyon modelleri de denenmiştir. Sektörel dış ticaret şirketleri de bu model arayışları sonucunda ortaya çıkmış bir uygulamadır. Sektörel dış ticaret şirketleri modelinde amaç, KOBİ'lerin dünya pazarlarına açılmaları ve daha etkin faaliyet gösterebilmeleri için ihracata yönelik bir organizasyon altında toplanmalarıdır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde KOBİ'lerin tanımı, özellikleri, ekonomideki yeri ve önemi, bunlara yönelik teşvik ve destekleme sistemleri ve KOBİ'lerin sorunları ortaya konmuştur. İkinci bölümde ihracatın önemi ve yararlan, KOBİ'lerin ihracata yönelme nedenleri, ihracat yaparken karşılaştıkları sorunlar, Türkiye'nin ihracatındaki yerleri ve ihracatta örgütlenmelerinin sağlayacağı faydalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde Sivas ilinde faaliyet gösteren ve ihracat yapan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler incelenmiş ve sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır ve bu işletmelerin ortaklığı ile sektörel dış ticaret şirketlerinin kurulabilme olasılığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since 1970's Small and Medium Sized Entreprises (SME's) have gained more importance in global economy, it has been recognized that they have been engines of economical development and they could be useful when their potential has been appraised in international markets as well as in domestic market. Today, exportation has increasingly become an important trade activity in global and ever changing world economy.ln Turkey, exportation has gained importance since 1980 and export performance has been stimulated by means of some incentives. In this process, a variety of organization models has been experienced. Sectoral Export Trade Companies are applications aroused out of these model experiences. Their purpose is to let SME's to be exporters, and to organize together to operate effectively in export markets. This study consists of three parts; first part gives the definition and characteristics of SME's and analyses their importance for economy and incentives given them. Second part analysis the importance, benefits and causes of their exportation activities, problems they face, their position in Turkey's foreign trade, and the advantages that could be gained from their organizations. Third part includes the analyses of SMEs in Sivas, and potential of establishing Sectoral Export Trade Companies with participation of these SMEs.