Avrupa Birliği uyum yasaları ve Sivas Emniyet Müdürlüğü uygulamalarında ortaya çıkan hizmet içi eğitim ihtiyacı
The needs for in-service training in the operations of Sivas Security Management and compatibility laws of European Union
- Tez No: 145657
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Bugün Avrupa Birliği'ne tam üye olmak, Türkiye'nin öncelikleri arasında yer almakta ve bu süreçte bir çok değişimler gerçekleştirilmektedir. Yapılan düzenlemelerin yaşam alanına aktarılıp uygulanmasının da önemle üzerinde durulmaktadır. Bu düzenlemelerden en çok üzerinde durulan ve uygulamaya yansıtılması isteneni ise AB müktesebatına uyum sağlamak üzere yapılan hukuksal düzenlemelerdir. Hukuksal düzenlemelerin önemli bir kısmının uygulama sorumluluğu da Emniyet Teşkilatına düşmektedir. İşte Avrupa Birliği Uyum Yasaları Ve Sivas Emniyet Müdürlüğü Uygulamalarında Ortaya Çıkan Hizmet İçi Eğitim İhtiyacı adlı bu çalışma, Emniyet Teşkilatım ilgilendiren hukuksal düzenlemeleri ortaya koymak, personelin bunlarla ilgili bilişsel haznbulunuşluk düzeyini belirlemeye yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sivas Emniyet Müdürlüğü merkez teşkilatında çalışan Polis Memuru rütbesindeki 1100 kişilik evrenden seçilen 110 kişilik örneklem grubu üzerinde uygulanan anketin verilerine dayanmaktadır. Araştırmaya katılanların Avrupa Birliği uyum yasaları ile ilgili genel hazırbulunuşluk düzeyleri % 47 olarak gerçekleşmiştir. Hazırbulunuşluk düzeyi, Eğitim Düzeyi, Hizmet Süresi, Avrupa Birliği Uyum Yasaları İle İlgili Eğitim Faaliyetlerine Katılma Durumu ve Çalıştığı Hizmet Branşı değişkenlerine bağlı olarak da ölçülmüştür. Eğitim düzeyi esas alınarak yapılan başarı değerlendirmesinde Lisans mezunları % 51; Polislik mesleğinde geçen hizmet süreleri dikkate alınarak yapılan değerlendirmede 6-10 yd hizmet süresi olanlar % 48; Avrupa Birliği uyum yasaları ile ilgili hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılma durumları esas alınarak yapılan değerlendirmede konferanslara katılanlar % 50; Çalıştıkları hizmet branşlarına göre yapılan değerlendirmede ise İstihbarat Şube Müdürlüğü çalışanları % 58 oranıyla en yüksek başarıyı göstermişlerdir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, to become a member of the European Union is one of the main issues of Turkey. Therefore, a number of changes are taking place for this aim with consideration of applying these changes to the public sphere. The main important change among them is to make the Turkish Laws transformed to the European Union Laws. In this procedure, main responsibility of application of these new regulations has been given to Police Organization. This study, titled“The Needs For In-service Training In The Operations Of Sivas Security Management And Compatibility Laws Of European Union”, is about the needs for staff internal education in Sivas Police Department for the application of the new regulations in relation to the membership to the European Union. The aim of this research is to find out what regulations is related to the Sivas Police Department and the level of knowladge of the staff members. The findings of this study are based on the data extracted from quastionnaries applied to a sample group which consist of 1 10 officers randomly sellected from the general population of Sivas Police Department having a total number of 1100 officers. The readiness for the European Union regulations among the respondents is about 47 %. This has also been tested taking into account the respondent's level of educaiton, period of work, specialities and whether or not they attended to any similar educational processes. Of the respondents who attended to the internal educational course 51 % who graduated from a University, 48 % who worked 6-10 years, 50 % who attended to a similar course and 58 % who work with intelligence bureau have been found successful. ui