Kusuri'nin Keriman-ı Dilir adlı eseri
Kusuri's Keriman-ı Dilir work of art named
- Tez No: 145664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
ÖZET 18. yüzyılın halk şairlerinden olan Kusûri'nin önemli eserlerinden birisi de“Keriman-ı Dilir”dir.“Keriman-ı Dilir”; Battalname ve Danişmentname tarzında yazılmış, gaza ve cihat ruhunu yansıtan dini - tasavvuf! hikayelerden oluşur. İçinde yer yer destanımsı ve masalımsı unsurlar dikkat çeker. 5772 beyitten oluşan eser aruzun muhtelif kalıplarıyla yazılmıştır. Eser, birbirine bağlı 1 1 orijinal hikayeden ibaret olup, 1 1 baba ayrılmıştır. Yazıldığı döneme göre dili sade denilebilir. Üslubu akıcı ve etkileyicidir. Kitabın tam adı 2b'de“Haza Kitab-ı Kıssa-i Keriman-ı Dilir Min Te'lif-i Ömerü'l-Kusûri”olarak kayıtlıdır. Besmeleden sonra eser, Bedatü bismirahmani'r-rahime Sena vü hamd ü şükrallah kadime beyitiyle başlamakta, Ana hepten zuhur itdi umun Bihamdillah tamam itdi Kusûri beyitiyle bitmektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Kerman-ı Dilir is one of most important written work of Kusûri who is the folk poet of 18 th century. Kerman-i Dilir was written with the style of Danişmentname and Battalname and accured with the religion - Islamic mysticism stories which reflects the soul of military expedition on behalf of Islam and the principal services and duties of pious foundation. In addition to this some tales and epics call attention in places. The written work which occurs 5772 couplet was written with the variety of prosody form. The work was created with 1 1 original story that connected with each other and separated 1 1 chapter. It can be said that is has got a simple language according to the period of the time it had written. The style of writing is fluid and effective. The exact name of the book in 2b is registered as“Kitab-i Kissa-i Keriman-i Dilir Min Te'lif-i Ömerü'1-Kusûri”Afterwords of“Besmele”the work starts with the couplet of, Bedatii bismirahmani'r-rahime Sena vü hamd ü şükrallah kadime And It finals with Ana hepten zuhur itdi umun Bihamdillah tamam itdi Kusûri