Seçmen davranışlarını etkileyen faktörler ve Çanakkale'nin seçim coğrafyası
The factors that effecting the elector behaviours and election geography in Çanakkale
- Tez No: 145677
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İBRAHİMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Siyasal Bilimler, Geography, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Sunulan bu araştırma Türkiye'de 1983 yılından bu yana yapılan genel seçim sonuçlarım, Çanakkale'nin genel ve yerel seçim sonuçlarım kartografik yöntemlerle ele almıştır. İlde siyasi balomdan benzer ve farklı alanlar ile parti gruplarının dağılımı ortaya çıkmıştır. Her ilçenin kendine has sosyal ve ekonomik özellikleri incelenmiş ve bu farklılıklarının seçimlere yansıdığı anlaşılmıştır. Oy vermeye ve siyasal katılmaya etki eden faktörler dikkate alınarak, Çanakkale Merkez İlçe'de 177 ve Biga İlçesi'nde 237 kişiyle yüz yüze ve tesadüfi örneklem tekniği kullanılarak anket uygulanmıştır. Değerlendirilen anket sonuçları bize Çanakkale Merkez ile Biga'nın farklı seçmen tabanına sahip olduğunu ortaya çıkarmış ve bu farklılıkların nedenleri üzerinde durulmuştur. Çanakkale'de yaşayan seçmenlerin liderde aradıkları özellikler, parti değiştirme nedenleri, öncelikli sorunları, seçim yıllarına göre değişen oylar ve paralar arasındaki oy kaymaları dikkate alınırsa daha sonra yapılacak seçimlerde yörenin seçmen kitlesini tanıtması ve uygulanacak seçim kampanyası açısından ön bilgi niteliği taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigation that was presented you can find out the results of general elections which were made during the past years from 1983's and this investigation also consists the general and local election results in a kartographic method in Çanakkale. It also appeared the similiar and different sections in a politicial way in the city and the seperation of the party groups. Each town's own social and economical principles were researched and it was found out that these differences have reflected to the elections. As we focus on and point out the factors that effecting the voting and politicial participations, in central Çanakkale 177 persons and in Biga 237 persons we talked face to face by the way wing the coincidence method. In evaluated poll results we can find out that the central Çanakkale and Biga have different kind of voters and focus on the causes of the differences. If we take note of peculiarities that which the voters in Çanakkale are looking for in a leader, the causes of changing party, priority problems, tile changing votes according to the elections years and the vote slides among the parties tins investigation will find out the voters specialities and will be preknowledge about the election campaign for tile following elections.