İlköğretim 4. ve 5. sınıf Türkçe programlarında edebi türlerden öykünün öğretiminde yaratıcı drama yönteminin etkililiği
  1. Tez No: 145678
  2. Yazar: İFFET AKSOY TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN KAFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu çalışma, ilköğretim 4. ve 5. sınıf Türkçe programında yar alan edebî türlerden öykünün öğretiminde drama yönteminin etkililiğini sınamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, drama yönteminin öğrenci başarısına etkisini belirlemek amacıyla, deneme modellerinden öntest ve sontest kontrol gruplu modele göre desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, evreni temsilen, Çanakkale Özel İlköğretim Okulu'nun 2002-2003 eğitim-öğretim yılında 4. ve 5. sınıflarında öğrenim gören 48 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma, iki deney iki kontrol grubu ile öntest sontest kontrol gruplu desen kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol gruplarına öntest uygulandıktan sonra, deney grupları ile dört hafta yaşantı düzeyinde temel drama çalışmaları yapılmış, daha sonra iki haftalık uygulama aşamasına geçilmiştir. Uygulama aşamasında kontrol grubunda edebî türlerden öykünün öğretiminde geleneksel yöntem uygulanırken, deney grubunda araştırmacının kendisi tarafından yaratıcı drama yöntemi uygulanmıştır. Uygulamanın bitiminde ise her iki gruba son test uygulanmıştır. Araştırma, deney grupları ile kontrol grupları arasında bilişsel ve duyuşsal alandaki farklılıkları ortaya koymayı amaçladığı için bilişsel alana yönelik değerlendirme kriterleri, duyuşsal alan için ise gözlem formu geliştirilmiştir. Ön test ve son testen elde edilen veriler üzerinde Mann- Whitney U testi analizi yapılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre şu sonuçlara ulaşılmıştır 1. Çağdaş bir öğretim yöntemi olan drama yöntemi; öğrenen ve Öğretenin öğretim sürecindeki yeri ve öğrenci başarısı açısından geleneksel yöntemden farklı ve etkilidir.2. İlköğretim 4. ve 5.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was carried out to determine the effectiveness of the drama method in the teaching of story as a literary genre at the K-l and K-2 stage curricula of the primary education. In this research to find out the impact of drama method on pupils' success the pre-tests and protests were designed according to the control group and experimental group model. The subjects involved in this research were forty-eight 4th and 5th- year pupils from the private Çanakkale Primary School during the 2002-2003 academic year. The research was carried out with two experimental groups and two control groups and design with pre-test and posttest control groups. After administering a pre-test to the control and experimental groups, basic drama activities at experiential level were done with the experimental groups for four weeks and then practice was done for two weeks. At the practice stage the traditional method was used to teach the story as a literary genre to the control group while the researcher to teach the experimental group used creative drama method. At the end of the practice both control and experimental groups were given a post-test. Since the research aimed to determine the differences in cognitive and affective domains the criteria for the evaluation of the cognitive domain were designed and an observation form was developed for the affective domain. The data obtained from the pre-tests and post- tests were statistically analysed by U-test analysis. The results of the research showed that m1. Drama method as a contemporary teaching method is different from the traditional method and effective in terms of the roles assigned to the learners and teachers in the teaching process and the pupils' success. 2.