Women activism in the former Yugoslav states
Eski Yugoslav Devletleri'nde kadın hareketi
- Tez No: 145706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Eski Yugoslav Devletleri'nde Kadın Hareketi Aslı Erbay Bu tez, 1990'lann başında eski Yugoslav devletlerindeki kadınların örgütlenmesi üzerindeki hangi faktörlerin etkisi olduğu ana başlığından yola çıkılarak oluşturuldu. Konu Yugoslavya' daki feminizm hareketi, 1990'lann başında savaşa tepki olarak gelişen Anneler Hareketi ve savaş karşıtı hareketin kadın örgütlenmesine etkisi olarak daraltıldı. 1980'lerde özellikle Hırvatistan, Slovenya ve Sırbistan'da başlayan feminizm hareketi ve 1990'lardaki savaş karşıtı hareketlerindeki deneyimleri kadınların savaş sırası ve sonrasında çok sayıda sivil toplum örgütü kurmuşlarının yolunu açmıştır. Özellikle savaşın doğrudan etkilediği eski Yugoslav devletlerinde kadınlar savaş karşıtı ve insani yardım örgütleri kurmuşlardır. Kadın örgütlerinin sayısı savaştan sonar da artmaya devam etmiştir. Kadınların örgütlenmesine temel hazırlayan feminizm, savaş karşıtı hareket ve Anneler Hareketi sosyal hareketler teorisi göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bu tez Yugoslavya' daki savaş ve çatışmaların getirdiği koşullarla viikadınların toplumsal alanda savaş öncesi döneme göre daha aktif rol oynadıkları ve kadın örgütlenmelerinin çalışmalarının gözardı edilmemesi gerektiğini savunmaktadır. Konu hakkındaki bilgiler birinci (mülakatlar) ve ikinci derece kaynaklardan (kitap, akademik makale, saha raporları, konferans yazılan, web-sayfaları) derlenmiştir. vnı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Women Activism in the Former Yugoslav States by Ash Erbay This study questions what kind of factors had an impact on women's organizing during and after the Yugoslav war of 1991-1995. The feminist movement, the Mother's Movement and the anti-war movement in 1990s and their effect on women's organization are the subjects of this thesis. The argument of this study is that feminist movement of 1980s and anti-war movements mobilized women and paved the way for their self organization in the form of women's NGOs during and after the Yugoslav war. Women were mobilized in anti-war and self-help groups in the former Yugoslav states, where actual armed conflicts took place. The number of women's organizations in these states continued to increase after the war. This study reflects on the women's organization in the public sphere as a consequence of anti-war and feminist movements, which are examined from the social movement theory perspective. The thesis attempts to show that the women became more active actors in public life during and after the war and women's activism should not go unnoticed.During my research I gathered data from secondary sources (books, academic articles, internet web-pages, conference papers, field reports) and from primary resources (interviews with women activists in Croatia and Macedonia). VI