Does self-enhancement exist in differently construed selves? A test of the current debate between the process and the content views
Benlik güçlendirme yanlılığı değişik benlik kurgularında mevcut mudur? Kültürü süreç ve içerik olarak algılayan görüşlerin karşılaştırılması
- Tez No: 145707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ATACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Özet Benlik Güçlendirme Yanlılığı Değişik Benlik Kurgularında Mevcut Mudur? Kültürü Süreç ve İçerik Olarak Algılayan Görüşlerin Karşılaştırılması. Berna Gerçek Bu çalışmada, kültürü süreç (Heine, Lehman, Markus, & Kitayama, 1999) ve içerik (Kurman, 2001) olarak algılayan görüşlerin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. İlişkisel, bireyci ve toplulukçu benliklerin benlik güçlendirme yanlılığı üzerindeki etkisi, soyut ve bağlam bağımlı kişilik tanımları göz önünde bulundurularak araştırılmıştır. İstanbul'daki çeşitli üniversitelerde eğitim gören dört yüz otuz beş katılımcı, her benlik için farklı arzu edilirlik seviyesindeki kişilik sıfatlarından oluşan, soyut ve bağlam- bağımlı benlik güçlendirme yanlılığı ölçeklerini doldurmuştur. Kültürü içerik olarak algılayan görüşü destekleyecek şekilde, farklı benliklerin kendisine tekabül eden soyut sıfatlarda benlik güçlendirme yanlılığını arttırdığı gözlenmiştir. Bireyci benliğin her üç sıfat gurubu için benlik güçlendirme yanlılığını arttırdığı bulunmuştur; ki bu bulgu, kültürü süreç olarak algılayan görüşü desteklemektedir. Soyut ve bağlam bağımlı benlik güçlendirme yanlılığı bireyci ve toplulukçu benliğe sahip katılımcılarda fark etmemiş; her iki grup, bağlam-bağımlı sıfatlarda soyut sıfatlardan daha fazla benlik güçlendirme yanlılığı göstermiştir. Genel olarak sonuçlar, benlik güçlendirme yanlılığının değişik benlik kurgularında yer alan temel bir eğilim olduğunu ortaya koymaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
Abstract Does Self-Enhancement Exist in Differently Construed Selves? A Test of the Current Debate between the Process and the Content View, by Berna Gerçek The aim of the present study was to compare the predictions of“culture as a process”(Heine, Lehman, Markus, & Kitayama, 1999) and“culture as a content”view (Kurman, 2001) by examining the effects of the relational, individual, and collective self-construals, and the effects of abstract and context-specific self-definitions on self- enhancement. Four-hundred and thirty-five university students in Istanbul, Turkey, filled out inventories of above-average effect, consisting of trait adjectives that are differentially desirable for the three self-construals, both in abstract and context-specific forms. In line with the predictions of the culture as a content view, results revealed boosting effects of each self-construal on self-enhancement for corresponding abstract traits. However, in line with the predictions of the culture as a process view, individual self-construal was a more consistent predictor of self-enhancement across different traits. Self-enhancement on abstract and context-specific traits did not differ for those high on individual and those high on collective self-construal; both groups self-enhanced greater on context-specific traits than on abstract traits. Overall, results showed that self-enhancement is a basic tendency that exists in differently construed selves. VI