The impact of parental divorce and interparental conflict in intact families on heterosexual functioning of young Turkish women
Ailedeki boşanmanın ve boşanmamış/ayrılmamış ebeveynler arasındaki çatışmanın genç Türk kadınlarının karşı cinsle ilişkileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 145705
  2. Yazar: HANDE KILINÇ KUNT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU, DOÇ. DR. ERCAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Ailedeki Boşanmanın ve Boşanmamış/Ayrılmamış Ebeveynler Arasındaki Çatışmanın Genç Türk Kadınlarının Karşı Cinsle İlişkileri Üzerindeki Etkisi By Hande Kılınç Kunt Bu çalışmada, Boğaziçi Universitesi'nde okuyan, boşanmamış/ayrılmamış ailelerden gelen 272 kız öğrencinin ve boşanmış/ayrılmış ailelerden gelen 37 kız öğrencinin oluşturduğu 309 kişilik bir örneklemin karşı cinsle ilişkileri araştırılmaktadır. Aynı zamanda, aile içi çatışmanın çok olduğu boşanmamış/ayrılmamış ailelerden gelen kızların (N = 39), aile içi çatışmanın az olduğu boşanmamış/ayrılmamış ailelerden gelen kızların (N = 34) ve boşanmış/ayrılmış ailelerden gelen kızların (N= 37) karşı cinsle ilişkileri araştırılmaktadır. Karşı Cinse Güven Ölçeği (The Heterosexual Trust Scale), Evlilikle İlgili Tutumlar Ölçeği (The Marital Attitudes Scale), Çocukların Evlilik Çatışmasını Algısı Ölçeği (The Children's Perception of Interparental Conflict Scale) ve Kişisel Geçmiş Anket Formu (Personal History Questionnaire) bu çalışmada kullanılmıştır. Boşanmış/ayrılmış ailelerden gelen kızlar, boşanmamış/ayrılmamış ailelerden gelen kızlarla karşılaştırıldığında, evlilikle ilgili daha olumsuz tutum gösterirken, karşı cinse olan güven konusunda bir fark göstermemektedirler. Boşanmış/ayrılmış ailelerden gelen kızlar, çatışmanın az olduğu boşanmamış/ayrılmamış ailelerden gelen kızlarla karşılaştırıldıklarında, evlilikle ilgili olarak daha olumsuz tutumlar göstermektedirler. Diğer yandan, çatışmanın çok olduğu boşanmamış/ayrılmamış ailelerden gelen kızlar en yüksek düzeyde karşı cinse güvensizlik gösterirken, boşanmış/ayrılmış ailelerden gelen viiikızlar en düşük düzeyde karşı cinse güvensizlik göstermektedirler. Bu 3 aile grubundan gelen kızlar, karşı cinsle flört yaşantıları gözönüne alınarak karşılaştırıldığında, düşük çatışmanın olduğu boşanmamış/ ayrılmamış ailelerden gelen kızlar, ilişkileriyle ilgili olarak daha çok memnuniyet belirtirken, diğer gruplardaki kızlar daha çok kararsızlık ve memnuniyetsizlik belirtmektedirler. 3 gruptaki kızlar içinde, en çok boşanmış/ayrılmış ailelerden gelen kızlar flört etmeye başladıklarını bildirmişlerdir. Her grubun içindeki kızların flört etmeye başlama yaşı 16'ya yakın olarak bulunmuştur. Fakat gruplar arasında, flört yaşantılarının diğer kalite veya miktar özellikleri açısından önemli bir fark görülmemektedir Boşanma/ayrılma değişkenleri araştırılırken, ebeveynlerinin her ikisi de yeniden evlenen kızların hepsi mevcut bir ilişkileri olduğunu belirtmiştir. Diğer yandan, ebeveynleri yeniden evlenmeyen kızların yarıya yakını şu anda bir ilişkide olmadıklarını belirtmişlerdir. Ebeveynlerinin her ikisi de yeniden evlenen kızların, en düşük düzeyde karşı cinse güvensizlik gösterdikleri ve ebeveynlerinden sadece biri evlenen kızların, en yüksek düzeyde karşı cinse güvensizlik gösterdikleri bulunmuştur. Vesayeti altında olmadıkları babayla iyi ilişkileri olan kızların, babayla kötü ilişkileri olan kızlara oranla, karşı cinse güvensizliklerinin daha düşük düzeyde olduğu bulunmuştur. Ailelerinde boşanma/ayrılma olduğu dönemde yuva çağında veya ergenliğin ileri aşamalarında olan kızlar, ilişkilerinin büyük bir çoğunluğunda diğer gruplardaki kızlara oranla daha fazla memnuniyet bildirmişlerdir. Boşanma/ayrılma sonrasındaki dönemde, ebeveynlerinin arasındaki ilişkinin iyi olduğunu bildiren kızların, erken flört etmeye başladıkları, 2 aydan uzun süren ilişkilerinin fazla olduğu ve genelde ilişkilerinin uzun sürdüğü bulunmuştur. Boşanma/ayrılma değişkenleri ile evlilikle ilgili tutum değişkeni ve geçmiş flört yaşantıları arasında yapılan analizlerde anlamlı bir farklıklık bulunmamıştır. ix
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Impact of Parental Divorce/Separation and Interparental Conflict in Intact Families on Heterosexual Functioning of Young Turkish Women By Hande Kılınç Kunt The present study investigates the heterosexual functioning of 309 young Turkish women, studying in Boğaziçi University, 272 from intact and 37 from divorced/separated families. With intact group divided into 2 groups, the heterosexual functioning of young Turkish women coming from high conflictual intact (N = 39), low conflictual intact (N = 34) and divorced/separated families (N = 37) were investigated. The Heterosexual Trust Scale, the Marital Attitudes Scale, the Children's Perception of Interparental Conflict Scale and the Personal History Questionnaire were used. Compared to daughters from intact families, those from divorced/separated families held more negative attitudes toward marriage but did not differ on heterosexual trust. Subjects from divorced/separated families had higher negative marital attitudes than those coming from low conflict intact families. Subjects of high conflict intact families had the highest level of heterosexual mistrust and subjects of divorced/separated families had the lowest levels of heterosexual mistrust. For dating experiences, subjects from low conflictual intact group reported more satisfaction whereas others reported more indecisiveness and dissatisfaction in the current dating relationship. More subjects in divorced/separated group reported having started dating compared to others in high conflict and low conflict groups. The age at first dating was around 16 for those subjects who had started dating among 3 parental groups. But, the groups did not appear to be vidifferent from each other with respect to the quality and quantity of other dating experiences. For divorce/separation variables, subjects with both of the parents remarried reported the lowest levels of and subjects with only one remarried parent reported the highest levels of mistrust. While all of the subjects whose both parents were remarried were currently involved in a romantic relationship, nearly half of the subjects with none of their parents being remarried were not currently involved in a relation. Subjects with good relations with the noncustodial fathers reported lower levels of mistrust than those who have bad relations with their fathers. And, most of the subjects whose parents divorced/separated when they were in preschool or in late adolescence reported higher levels of satisfaction in current dating relationship among 3 groups. Subjects whose parents had good relations in the post-life have begun dating earlier, had more relations lasting longer than 2 months and more long lasting relationships than those whose parents had acrimonious relations in the post-divorce life. None of the analyses yielded statistically significant results for marital attitudes and dating history variables in terms of the divorce/separation variables. VI i