The relationship between metacognitive vocabulary and theory of mind development
Zihinsel durum belirten eylemler ile zihin kuramı arasındaki ilişki
- Tez No: 145708
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KOÇ, DOÇ. DR. ERCAN ALP, YRD. DOÇ. AYLİN KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Özet Zihinsel Durum Belirten Eylemler ile Zillin Kuramı arasındaki îlişki Teri Granti Bu çalışmanın amacı, yanlış kanı atfım anlama ile dil becerileri (i) zihinsel durum belirten eylemleri {sanmak, düşünmek, bilmek, vb.) anlama, ve (ii) tümleç cümlelerini üretme ve anlama arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmaya 3;0-6;6 yaşlan arasında, her altı aylık dönemde 10 çocuk olmak üzere, toplam 70 anaokulu çocuğu katılmıştır. Araştırmada zihin kuramı ölçümü için Wimmer ve Perner'ın (1983) birinci aşama yanlış kanı atfı testlerinden“umulmayan içerik testi”ve“umulmayan yer testi”kullanılmıştır. Zihinsel durum belirten eylemlere ilişkin bilginin ölçümü için Astington ve Pelletier'ın (2001) testi uyarlanmış, tümleç cümlelerin ölçümü için ise resimli hikayeler kullanılmıştır. Bu çalışmanın denenceleri şunlardır: 1) Yaşla birlikte yanlış kanı atfı testlerindeki basan da artacaktır. 2) Yanlış kanı atfı testlerini geçen çocuklar, zihinsel durum belirten eylemleri de {sanmak, düşünmek, bilmek) anlıyor olacaklardır. 3) Yanlış kanı atfı testlerini geçen çocuklar, tümleç cümlelerini üretme ve anlama ile ilgili testlerde de başanlı olacaklardır. Bulgular çocuklann, yanlış kanı atfı testlerinde 3 yaşından itibaren başanlı olmaya başladıklarını ancak bu becerilerinin tam olarak 4 yaş dolayında ortaya çıktığını göstermiştir. Çocuklann zihinsel durum belirten eylemler arasında en erken
Özet (Çeviri)
Abstract The Relationship between Metacognitive Vocabulary & Theory of Mind Development by Ten Granti The aim of the present study was to investigate the relation between false belief understanding and the linguistic capacities of (i) mental verb comprehension, and (ii) complement sentence production and comprehension. The sample included 70 preschool children within the 3;0-6;6 age range with 10 children in each six- month period. The materials used to assess theory of mind development were Wimmer and Perner's (1983) first order false belief tests“the unexpected contents task”and“the unexpected location task”. For the assessment of mental verb knowledge Astington and Pelletier's (2001) task was adapted, while knowledge of complement constructions was assessed by using picture-stories. It was hypothesized that the linguistic capacities of comprehension and production of complement sentences, and understanding of mental verbs would have been established before false belief understanding. The findings revealed that children start to establish some understanding about other minds starting around three years of age. Children's performance revealed highest level of understanding for the verb sanmak 'think with implication of false belief as compared to other mental verbs, but understanding of mental verbs did not precede false belief understanding. Memory for false beliefs expressed in complement clauses with the verb sanmak 'think with implication of false belief and age were found to be predicting factors for false belief understanding. IV