Reference to the future
Geleceğe gönderme
  1. Tez No: 145711
  2. Yazar: ELENA NATALİNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
KISA ÖZET Geleceğe Gönderme Elena Natalina Bu tezde gelecekteki nesnelere kişilerin ve terimlerin yaptıkları gönderme konuları incelenmektedir. Göndermenin her iki türünün koşullan betimsel ve nedensel gönderme kuramları ve nedensel bilgi kuramının temelinde geliştirilmiştir. Bu kuramların çerçevesinde İrişinin gönderme yaptığı nesne ile arasında bir nedensellik bağının olması gerektiği önerilmektedir. Kişinin bir nesneye gönderme yapabilmesinin bir başka koşulu da, o nesneye yönelik de re düşüncelere sahip olmasıdır. Böylece, kişinin gelecekteki bir nesneye gönderme yapabilme koşulları geliştirilirken, kişinin söz konusu nesne ile arasında bir tür nedensellik bağlantısının olması ve bu nesne hakkında de re düşüncelere sahip olmasının olanaklılığı tartışılmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reference to the Future by Elena Natalina The thesis investigates the issue of speaker's and semantic reference to future objects. The conditions for each type of reference are developed by using some aspects of the descriptivist and causal theories of reference, and causal theory of knowledge. In the frameworks of the theories considered, a requirement of causal connection with the object the speaker refers to is suggested. Another requirement associated with successful act of referring is the ability of the speaker to form de re beliefs about the object in question. So, in determining the conditions for speaker's reference to future objects the possibility of having causal connection with and de re cognitive attitudes about future objects is discussed. m