Haldun Taner'in benzetmeci oyunları üzerine göstergebilimsel bir çözümleme
A semiotical analysis on the mimetic plays of Haldun Taner
  1. Tez No: 145712
  2. Yazar: ESRA DİCLE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
A Semiotical Analysis on The Mimetic Plays of Haldun Taner by Esra Dicle In this study, Haldun Taner's five mimetic plays which belong to his first period of theatre carrier are analyzed by means of the semiotic method. As a semiotic analysis requires, in each play meaning levels are determined, functions of narration units that help us find the abstract meaning of the text are considered and in conclusion, the deep structure that all meanings of plays are established on is revealed. At the end of this analysis that performed by semiotic method, it is concluded that in spite of the fact that these plays of Haldun Taner seem to have different features in form and content, at deep structure of all plays there is the same“conflict”between the old/new values which occur after the economical changing period in Turkey around 1950's. Vll
Özet (Çeviri)
Haldun Taner'in Benzetmeci Oyunları Üzerine Göstergebilimsel Bir Çözümleme Esra Dicle Bu çalışmada, Haldun Taner'in ilk dönem benzetmeci türde yazdığı beş tiyatro oyunu, göstergebilim yöntemiyle ele alınmıştır. Bu oyunların, göstergebilimsel çözümlemenin gerektirdiği gibi öncelikle anlam katmanları belirlenmiş, bu katmanlarda anlatıların kişi/zaman/uzam özellikleri tespit edilmiş, metin içinde yer alan anlatı birmlerinin bizi metnin örtük anlamına götürmedeki işlevleri incelenmiş ve sonuçta tüm ilk dönem oyunlarının anlamlarının temellendiği derin yapı ortaya çıkarılmıştır. Göstergebilim yöntemi ile yapılan çözümleme sonunda, Haldun Taner'in söz konusu oyunlanmn farklı özelliklere sahip görünmelerine rağmen, ana yapıda 1950'ler Türkiye'sinde yaşanan ekonomik değişimle ortaya çıkan eski/yeni değerler arasında yaşanan“çatışma”nın anlatıldığı ve bu çatışma arasında sıkışıp kalan“birey”in temsil edildiği sonucuna varılmıştır. vm