O Ergatis, 1908-09: Ottomanism, national economy and modernization in the Ottoman Empire through a Greek-language newspaper of İzmir
O Ergatis, 1908-09: İzmir'de yayınlanan bir Rum gazetesinde Osmanlıcılık, milli iktisat ve Osmanlı İmparatorluğu'nda modernleşme
  1. Tez No: 145713
  2. Yazar: ANASTASİA ILEANA MORONİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM DERİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
KISA ÖZET O Ergatis, 190S - 1909: İzmir'de Yayınlanan bir Rum Gazetesinde Osmanlıcılık, Millî İktisat ve Osmanlı İmparatorluğu'nda Modernleşme Anastasia İleana Moroni O Ergatis {Irgat), Ağustos 1908 ile Nisan 1909 arasında İzmir'de çikan bir gazete. Onu yayımlayan grup Rum burjuvazisi mensuplarından ve Müslüman bir Jön Türk'ten oluşuyordu. Gazetenin belirtilen amacı, bir işçi gazetesi olmak; programının temellerini Osmanlıcılık ve millî iktisat oluşturuyordu. Bu çalismanin ilk kısmında gösterildiği gibi, Rumlar Osmanlı İmparatorluğu'nun güçlendirilmesini ve modernleştirilmesini destekliyordu; o yüzden, Jön Türkler'le birlikte çalismalari mümkün olabilirdi. Buna rağmen, çok kısa bir süre içinde, Ergatis' m Jön Türkler'le ilişkisinde ciddi problemler yaşanmaya başlandı; bunda Ergatis'in kendi başarısızlığın da payı vardır. Bu çalismanin ikinci kısmında gösterildiği gibi, gazetenin programı, derin bir demokratikleşme ve modernleşmeyi desteklemediği için, Osmanlı toplumunun yapılandırılması için bir alternatif oluşturamazdı: Ergatis, amaçlarına çabuk bir biçimde ve toplumsal gerilim olmadan ulaşabimek için, korporatist ve elitist bir bakış açısı benimsiyor. Aslında, Rum burjuvazisi kendini Osmanlı İmparatorluğu'nun modernleşmesini yönetecek olan bir toplumsal elit gibi görüyor; kendinde gördüğü bu rolü meşrulaştırmak için de, ana unsuru din olan geleneksel bir söyleme başvuruyor; bu da, burjuvazinin modernleşme söylemini açıkta bırakıyor. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT O Ergatis, 1908-09: Ottomanism, National Economy and Modernization in the Ottoman Empire through a Greek-language newspaper of Izmir by Anastasia Ileana Moroni O Ergatis {The Worker) is a Greek-language newspaper published in Izmir from August 1908 until April 1909. It was being published by a group belonging to the Ottoman Greek bourgeoisie, with the cooperation of a Muslim, a Young Turk from Izmir. Its purported aim was to be a workers' newspaper; its programme is based on Ottomanism and national economy. As is shown in the first part of this study, Ottoman Greeks did support the strengthening and modernization of the Empire and, thus, could have cooperated with the Young Turks. However, very soon, Ergatis came into conflict with the Young Turks. Looking at this failure only through Ergatis, the second part of this study shows why the newspaper's programme could not have constituted an alternative for the organization of Ottoman society. The main argument is that this programme does not promote a deep democratization and modernization: in order for its aims to be achieved quickly and without social upheaval, it espouses a corporatist and elitist outlook. In fact, the Ottoman Greek bourgeoisie see themselves as a social elite who should lead the modernization of the Empire; in order for them to legitimize this claim, they need to draw on traditional elements, mainly religion; this impairs their whole modernization project.