Architectural patronage of women in the early Ottoman era
Erken Osmanlı'da kadınların mimari patronluğu (1299-1512)
  1. Tez No: 145744
  2. Yazar: AYŞE ÇIKLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma kadınların mimari patronluğunu 1299-1512 yıllan arasında hem Osmanlı hanedanlığı içindeki değişen dinamikler hem de sultanların genel olarak izledikleri değişen siyaset doğrultusunda incelemektedir. Bu çalışma bu etkenlerin hem Osmanlı soyundan gelen hem de diğer kadınların mimari patronluğunun hemen hemen her alanına nasıl yansıdığım vurgulamaktadır. Sadece bu binaların yapılışı esnasında değil, kurumsal olarak devamı aşamasındaki mimari patronluklarını da sergiler. Özellikle kadınların yaptıkları binaların coğrafi olarak da Osmanlı topraklarında dağılımının ve kent içlerindeki yerlerinin onları nasıl öne çıkarttığı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates archtectural patronage of women through internal dynamics of the dynastic Ottoman household and sultans' political agendas throughout different phases of the empire -principality, transition period, centralized and consolidated state-between the years of 1299-1512. It focuses on how these changes influenced almost every aspect of royal women as well as non-royal women's architectural patronage. It covers patronage practices of women not only through the construction of the buildings but also by maintaining these institutions. Particularly it puts emphasis on how geographical location of their architectural attempts overall the Ottoman lands as well as within the towns highlighted their prominence. IV