İktidarın taşradaki temsili: II. Bayezid Döneminde hanedan kadınları ve üç hatuniye külliyesi (Gülbahar, Bülbül, Hüsn-i Şah Hatun)
Representing power in the provinces: Dynastic women and three hatuniye complexes in The Age of Bayezid II (Gulbahar, Bülbül and Hüsn-i Şah Hatun),
  1. Tez No: 997471
  2. Yazar: KEMAL ZİYA SAVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOCAASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Osmanlı İmparatorluğu'nun sekizinci padişahı, Fatih Sultan Mehmed'in oğlu ve Yavuz Sultan Selim'in babası olan II. Bayezid'in 31 yıl süren saltanatı boyunca şekillenen sanat, kültür, siyasi, ekonomik ortam içerisinde kadın banilere odaklanılmıştır. Bu anlamda tezin ana konusu II. Bayezid Dönemi kadın banileri, -annesi Gülbahar Hatun ve eşleri Bülbül Hatun ile Hüsn-i Şah Hatun- tarafından inşa ettirilen külliyeler oluşturmaktadır. Tezde II. Bayezid dönemini daha iyi anlayabilmek amacıyla, öncelikle babası Fatih Sultan Mehmed'den devraldığı kültürel ve sosyal miras incelenmektedir. Fatih Sultan Mehmed dönemindeki fetihlerin sonucunda şekillenen politik kararlar, bu dönemde saraya davet edilen âlimler, şairler ve tarihçiler ile onların eserleri değerlendirilmiştir. Aynı başlık altında II. Mehmed döneminde sultan ve devlet erkânı tarafından yaptırılan ibadet, eğitim, ticaret ve sosyal amaçlı yapıların sayısal dökümü sunulmuştur. Ayrıca, II. Bayezid'in şehzadelik yıllarından başlayarak tahta çıkış, Cem Sultan ile giriştiği taht mücadelesi, saltanat süreci, dönemin iç ve dış siyasi olayları ile vefatı ele alınmıştır. Bölümün sonunda, Bayezid döneminde bilim, edebiyat, tarih ve mimari alanlarında görülen üretkenlik; eserlerin müellifleri, mimarları ve yapı sayılarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Osmanlı saray hareminin yapılanması, hiyerarşisi ve kadınların statüleri incelenmiş; cariyelikten valide sultanlığa kadar uzanan yükselme süreci açıklanmıştır. Bu bağlamda, Anadolu Selçuklu ve Beylikler dönemiyle birlikte Erken Osmanlı (1299–1481) ve Fatih dönemlerindeki kadın baniler, çeşitli kaynaklar aracılığıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise tez konusunun ana başlığını oluşturan II. Bayezid'in ailesi ve hanedanına mensup kadınların gerçekleştirdiği imar faaliyetleri mercek altına alınmıştır. Öncelikle Sultan'ın annesi Gülbahar Hatun'un hayatı, siyasi platformdaki rolü, oğlunun şehzadelik ve sultanlık dönemleri incelenmiştir. Devamında II. Bayezid'in kimlikleri, yaşam hikayeleri sosyal ve kültürel alanlardaki toplumsal etkileriyle ele alınmıştır. Beşinci bölümde dönemin hanedan mensubu kadınların imar faaliyetleri genel hatlarıyla değerlendirilerek Sultan'ın annesi Gülbahar Hatun adına yaptırdığı külliye ile birlikte eşlerinden Bülbül Hatun ve Hüsn-i Şah Hatun Külliyeleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu bölümde II. Bayezid Devri öncesi dönemlerde kadınların imar faaliyetlerinin dönem bazında sayıları verildikten sonra tez konusu dönemin kadın bani imar faaliyetleri verilmiştir. Farklı kaynaklardan alınan bilgiler ışığında II. Bayezid ve halefi Yavuz Sultan Selim Dönemi saray kadınlarının yaptırdığı hayır eserleri tablolar halinde sunulmuştur. Yine bu kısımda yapıların türlerine göre mevcut durumu, konumu, korunma oranları, coğrafi dağılımı, muhtemel yok olma nedenleri pasta grafikler halinde verilmiştir. İşlevsel dağılımları ve bani statüsüne göre dağılımı da aynı şekilde verilmiştir. İlgili bölümde başta Sultan'ın annesi Gülbahar Hatun'un türbesi, Gülruh Hatun'un imar faaliyetleri ve türbesi, Şirin Hatun'un türbesi ile adına yaptırılan caminin yerinde çekilmiş fotoğrafları ile birlikte verilmiştir. Bölümün son kısmında söz konusu üç külliyenin vakfiyeleri, konumları ve çevre ile ilişkileri, yapıları, kitabelerine göre tarihçe ve geçirdikleri onarımları, günümüzdeki durumları ile ilgili bilgiler tezde yer almaktadır. Bununla birlikte külliyelerden günümüze kalan yapıların mimari planları, cephe düzenlemeleri, yapı elemanları, süsleme programları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on female patrons within the artistic, cultural, political, and economic milieu that developed during the 31-year reign of Bayezid II, the eighth sultan of the Ottoman Empire, son of Mehmed II (Fatih Sultan Mehmed) and father of Selim I (Yavuz Sultan Selim). The main subject of the study is the külliyes (architectural complexes) commissioned by the female members of Bayezid II's family—his mother Gülbahar Hatun and his consorts Bülbül Hatun and Hüsn-i Şah Hatun. In order to better understand the period of Bayezid II, the dissertation first examines the cultural and social legacy he inherited from his father, Mehmed II. It evaluates the political decisions shaped by the conquests of Mehmed II's reign, as well as the scholars, poets, and historians invited to the court and their works. Within the same framework, a numerical inventory of religious, educational, commercial, and social buildings commissioned by the sultan and high-ranking state officials during Mehmed II's reign is presented. Furthermore, Bayezid II's life is discussed from his years as a prince to his accession to the throne, his struggle for power with Cem Sultan, the course of his reign, the internal and external political events of the period, and his death. The chapter concludes with an assessment of the productivity in science, literature, historiography, and architecture during his reign, together with information on authors, architects, and the number of works produced. The third chapter analyzes the structure and hierarchy of the Ottoman imperial harem and the status of women within it, explaining the process of advancement from concubinage to the position of valide sultan. In this context, female patrons from the Anatolian Seljuk and Beylik periods, as well as from the Early Ottoman era (1299–1481) and the reign of Mehmed II, are comparatively evaluated through various sources. The fourth chapter focuses on the construction activities undertaken by the women of Bayezid II's family and dynasty. It first examines the life of Gülbahar Hatun, her political role, and her position during her son's princely and sultanic periods. Subsequently, the identities and life stories of Bayezid II's consorts are discussed, along with their social and cultural impact. The fifth chapter provides a general evaluation of the construction activities of dynastic women during the period and offers a detailed analysis of the külliye commissioned by Gülbahar Hatun, as well as the külliyes of Bülbül Hatun and Hüsn-i Şah Hatun. After presenting the numerical data on women's architectural patronage in periods prior to Bayezid II, the study examines the female patronage activities of the dissertation's focal period. Based on information gathered from various sources, the charitable foundations commissioned by palace women during the reigns of Bayezid II and his successor Selim I are presented in tables. The current condition, location, preservation status, geographical distribution, and possible causes of destruction of these structures are illustrated through pie charts according to their types. Their functional distribution and distribution according to patronal status are also analyzed. The relevant chapter includes on-site photographs of the tomb of Gülbahar Hatun, the architectural activities and tomb of Gülruh Hatun, and the tomb of Şirin Hatun together with the mosque built in her name. The final section presents information on the waqf deeds (vakfiyes), locations, spatial relations, architectural features, inscriptions, repair histories, and current conditions of the three külliyes in question. In addition, the surviving architectural plans, façade arrangements, structural elements, and decorative programs of these complexes are examined.